- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Nowe mapy Ziemi pokazują lokalne skutki zmian klimatu (16850)
2014-02-24Drukuj
Mapy Ziemi, pokazujące tempo i kierunki przesuwania się granic lokalnego klimatu, zaprezentowano w "Nature". Praca ta ułatwia badania skutków zmian klimatu i ich potencjalnego wpływu na różnorodność gatunków.
Jeśli zmiany klimatu w XXI w. nadążą za prognozami, wiele gatunków roślin i zwierząt czeka przystosowanie – albo migracja w nowe miejsca, w których znajdą lepsze do życia warunki. "Mapy pokazują obszary, w których rośliny i zwierzęta, wskutek zmian klimatu, mogą mieć problem ze znalezieniem nowego domu" – tłumaczy jedna z autorek badania, dr Elvira Poloczanska z australijskiej rządowej agendy badawczej CSIRO.
Nim mapy powstały, naukowcy analizowali gromadzone przez pół wieku dane dotyczące temperatury powierzchni mórz i lądów. Prześledzili też dwa możliwe scenariusze rozwoju sytuacji dla mórz. Jeden dotyczy sytuacji, w której emisje gazów cieplarnianych zostaną do roku 2100 ustabilizowane. W drugim ocieplenie ma postępować w obecnym tempie. Mapy z tych symulacji pozwalają prześledzić geograficzne zmiany temperatur i okolice, w którym świat, jaki dziś znamy, po prostu przestanie istnieć.
Mapy pokazują, "jak szybko i w jakim kierunku przesuną się temperatury oraz to, dokąd się będą przemieszczać różne gatunki czyli klimatyczni migranci, gdy zmienią się warunki ich życia, np. kiedy przesunie się linia brzegowa mórz. Ta praca pokazuje, że migracja klimatyczna jest czymś o wiele bardziej złożonym, niż zwykłe przesunięcie gatunków ku biegunom" - mówi zaangażowany w projekt geograf i ekolog Kristen Williams.
Przykład Australii świadczy o tym, że już dziś różne gatunki doświadczają zmian temperatury. "Gatunki lądowe zaczęły szukać lepszych warunków, przenosząc się na większe wysokości albo dalej na południe. Niektóre gatunki roślin i zwierząt nie są jednak w stanie pokonywać dużych odległości, inne nie ruszą się ani trochę" - zauważa Williams.
Migracja gatunków może mieć poważne konsekwencje dla lokalnej różnorodności biologicznej. Płaskie i suche wnętrze Australii zdominowane jest przez gorące pustynie. Ich mieszkańcy już dziś żyją na granicy tolerancji na upał. Jednocześnie te pustynie stanowią barierę na drodze gatunków, które - poszukując chłodu - z tropikalnej północy kraju ruszą w końcu na południe.
Nowe badanie nie mówi wszystkiego na temat skutków zmian klimatu - zauważa Anthony Richardson z CSIRO i University of Queensland. Należy pamiętać o czynnikach biologicznych, np. zdolności różnych gatunków do rozprzestrzeniania się i do zmian.
źródło: PAP — Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności