- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Obama i UE – wspólnie na rzecz zmian klimatycznych (16988)
2014-03-26Drukuj
Barack Obama oraz przywódcy UE są zgodni co do potrzeby walki ze zmianami klimatu, demonstrując tym samym solidarność w dążeniu do międzynarodowego porozumienia klimatycznego.
"Zrównoważony wzrost gospodarczy będzie możliwy tylko wtedy, kiedy zaczniemy przeciwstawiać się zmianom klimatycznym" – można przeczytać w projekcie komunikatu na szczyt UE-USA 26 marca.
Komunikat ten będzie przedmiotem trwających jeszcze negocjacji pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Deklaracje polityków mogą jednak zawieść ekologów, domagających się szybkich i "ambitnych" zobowiązań ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Europejscy politycy obawiają się z kolei, że wyśrubowane cele dekarbonizacyjne ograniczą konkurencyjność europejskiej gospodarki na tle mniej ambitnych energetycznie partnerów – obok USA, chodzi tu głównie o Chiny.
Obecnie około 40% światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z USA, drugiego co do wielkości emitera na świecie, oraz z Chin, niechlubnie plasujących sie na czele międzynarodowego rankingu.
Cel: redukcja gazów cieplarnianych
Obie strony, Unia Europejska i Stany Zjednoczone, pracują więc obecnie nad wypracowaniem nowych – wspólnych – zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Mają być one gotowe w pierwszym kwartale 2015 r. przed konferencją stron ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu w Paryżu (COP 21), która będzie miała na celu uzgodnienie nowego globalnego porozumienia klimatycznego.
By przygotować stanowisko negocjacyjne przed rozmowami w 2015 r., Komisja Europejska (KE) zaproponowała 22 stycznia br. cele klimatyczne i energetyczne na 2030 r. (więcej na ten temat TUTAJ), obejmujące m.in. 40% zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez kraje Unii w porównaniu do poziomu z 1990 r. Ramy polityczne na okres 2020–2030 dotyczące klimatu i energii, zaproponowane przez KE, mają na celu uczynienie gospodarki i systemu energetycznego UE bardziej konkurencyjnymi, bezpieczniejszymi dla środowiska i zrównoważonymi. Stany Zjednoczone oznajmiły z kolei, że zamierzają zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 17% do 2020 r. w porównaniu do 2005. Dałoby to w rezultacie spadek o zaledwie 3,5% poniżej poziomu z 1990 r.
Krytyczne stanowisko Polski
Celem ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 2°C w porównaniu z poziomem sprzed rewolucji przemysłowej, Bruksela stara się prowadzić wysiłki na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych poprzez regulacje wymuszające ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Jednak w części państw członkowskich pojawiają się głosy, że przyjmowanie takiej inicjatywy jest nie najrozstądniejszym rozwiązaniem – Europa jest bowiem odpowiedzialna za niewiele więcej niż 10 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.
Przywódcy UE na rozpoczętym dziś dwudniowym szczycie Rady Europejskiej, na krótko przed wizytą Obamy w Brukseli, zaczęli obok konfliktu ukraińsko-rosyjskiego poruszą też kwestie przyszłego porozumienia energetyczno-klimatycznego. Komisarz ds. klimatu UE, Connie Hedegaard, w przemowie z 13 marca stwierdziła: „im prędzej dostaniemy polityczny sygnał, do jakiego celu zmierzamy, tym łatwiej będzie nam wypracować szczegóły jego realizacji".
Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego kluczowym jest, by poszerzyć debatę o kontekst konkurencyjności przemysłu unijnego. Polska może nie zgodzić się na rozwiązania, które nie będą powiązane z racjami gospodarczymi.
"W UE jest coraz więcej państw podzielających stanowisko Polski ws. redukcji emisji CO2" powiedział. Według niego, polska gospodarka wniosła duży wkład w kwestie energetyki w UE. Efektem tego jest zmiana języka debat energetycznych – nie mówi się już o gospodarce niskowęglowej tylko o niskoemisyjnej.
źródło: Euractiv.pl
www.euractiv.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności