- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wytwarzanie energii słonecznej w UE osiąga rekordowy poziom (22001)
2021-08-19Drukuj
Dostawy energii słonecznej w Unii Europejskiej w czerwcu i lipcu wzrosły do rekordowego poziomu w 2021 r., Stanowiąc 10% całkowitej energii elektrycznej wyprodukowanej w regionie, podał w środę (18 sierpnia) niezależny think-tank klimatyczny Ember.
27 krajów bloku wygenerowało prawie 39 terawatogodzin (TWh) energii z paneli słonecznych w czerwcu i lipcu, co stanowi wzrost o 10,9 TWh w stosunku do 2018 r., Dane z Ember wykazały.
Nowe rekordy zostały również ustanowione w ośmiu krajach UE, w tym w Hiszpanii i Niemczech, ponieważ produkcja i wykorzystanie paneli wzrosły.
"Istnieją ekscytujące zielone pędy na głównych rynkach energii słonecznej, gdzie energia słoneczna startuje, ale ogólnie nie rośnie wystarczająco szybko" - powiedział analityk Ember Charles Moore.
Całkowita produkcja z paneli słonecznych opóźniła dostawy energii elektrycznej z węgla, które wyniosły 14% dla regionu w czerwcu i lipcu 2021 r.
W ramach pakietu polityk klimatycznych Komisja Europejska zaproponowała przegląd przepisów dotyczących energii odnawialnej, które decydują o tym, jak szybko blok musi zwiększyć wykorzystanie źródeł takich jak energia wiatrowa, słoneczna i biomasa wytwarzana ze spalania pelletu drzewnego lub wiórów.
Wyznaczyła ona UE pośredni cel zwiększenia udziału takiej energii ze źródeł odnawialnych do 40 proc. zużycia końcowego do 2030 r., z około 20 proc. w 2019 r.
Dane Ember pokazały, że Niemcy utrzymały największy udział w produkcji energii słonecznej w regionie, z 11,5 TWh do 13,4 TWh, co stanowiło 17% całkowitej produkcji energii elektrycznej w kraju w okresie letnim w 2021 r.
Hiszpania miała największy wzrost w okresie letnim w ciągu czterech lat, ponad dwa, ponad dwa, z 3,1 TWh w 2018 r. do 6,4 TWh w 2021 r., Co stanowiło 16% całkowitej energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju w 2021 r.
Holandia wykazała drugi co do wielkości wzrost w ciągu czterech lat, prawie potroiła produkcję paneli słonecznych do 3,2 TWh z 1,1 TWh w 2018 r., Zwiększając całkowity udział energetyczny kraju o 10% do 17%.
Znaczny wzrost produkcji energii w obu krajach był "odzwierciedleniem" ambitnego ustawodawstwa, powiedział Charles.
Włochy były trzecim co do wielkości producentem energii z paneli słonecznych w 2021 r., Ale nie odniesieli znaczącego wzrostu w tym samym okresie, z 5,7 TWh do prawie 6 TWh.
Podaż energii słonecznej w UE-27 wzrosła średnio o 14 TWh rocznie w 2019 i 2020 r. i oczekuje się, że zrobi to samo w 2021 r., Ale będzie musiała podwoić do 30 TWh rocznie, aby osiągnąć cele klimatyczne na 2030 r.
Źródło: euractiv.com
Podobne artykuły
- weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY - Współczesny teatr uliczny w cyberpunkowym klimacie
Siedmioro artystów i akrobatów, czterech muzyków, imponująca scenografia i wiele historii do opowiedzenia. Spektakl „weLAND. PODRÓŻ DO NOWEJ ERY” odbędzie się 20 i 21 sierpnia w Lublinie. Artyści, z włoskiej grupy MagdaClan, wykorzystując muzykę, ruch i scenografię, pokażą związki pomiędzy nadprodukcją i konsumpcją, a zmianami klimatu i migracjami. Wydarzenie odbędzie się w ramach kampanii #KlimatNaZmiany , prowadzonej przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie .
Więcej
- Polskie strategie energetyczne do poprawki
Najnowszy raport naukowców w ramach IPCC, przestrzegający przed postępującym coraz szybciej globalnym ociepleniem, ma wymusić na politykach przyspieszenie tempa reform klimatycznych. – To nie przypadek, że został on opublikowany kilka miesięcy przed COP26 w Glasgow, czyli listopadowym szczytem klimatycznym ONZ – mówi Wojciech Kukuła, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Naukowcy i eksperci apelują o zwiększenie ambicji klimatycznych. Jako pierwsza zrobiła to Europa. W lipcu zaczęło obowiązywać nowe europejskie prawo, które ma umożliwić realizację celu neutralności klimatycznej. Dla Polski oznacza ono konieczność zrewidowania rządowych strategii, takich jak Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy Polityka Energetyczna Polski do 2040.
Więcej
- List otwarty/apel w sprawie przywrócenia propozycji zmian w z zapisach dotyczących SCT
Apel w sprawie przywrócenia propozycji zmian zapisów dotyczących stref czystego transportu w projekcie ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności