- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Temperatura rośnie szybciej w kierunku katastrofalnych wskaźników - Europa musi zwiększyć redukcję emisji, aby uniknąć przekroczenia limitu 1,5°C (21992)
CAN Europe2021-08-09
Drukuj
Należy podjąć natychmiastowe działania na rzecz klimatu, zgodnie z nowym ważnym raportem naukowym Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który stwierdza, że temperatura rośnie szybciej niż oczekiwano w kierunku katastrofalnych wskaźników i zbliżamy się do 1,5°C zwiększyć limit, który przyniósłby znacznie mniejsze szkody dla naszych ludzi i planety niż go przekroczenie.
Ten nowy raport IPCC rysuje jeszcze bardziej ponury obraz planety zagrożonej dramatycznymi zmianami jej podstawowych parametrów, które umożliwiły cywilizacje ludzkie, jeśli emisje z paliw kopalnych i innych źródeł nie zostaną natychmiast powstrzymane. Z drugiej strony jest również jasne, że znaczna część przyszłego klimatu jest nadal w rękach dzisiejszych pokoleń, ponieważ „surowe redukcje emisji mają natychmiastowy i trwały wpływ na zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka”, stwierdza raport.
„Przybywając w czasie, gdy jesteśmy świadkami niszczycielskich pożarów lasów i powodzi w Europie, po tym sprawozdaniu muszą nastąpić odpowiednie działania, których obecnie wciąż brakuje. Wzywamy UE do zintensyfikowania wysiłków na rzecz przyspieszenia transformacji w kierunku kontynentu neutralnego dla klimatu, ponieważ obecne plany są niewystarczające, aby utrzymać do 2030 r. limit 1,5°C uzgodniony w porozumieniu paryskim. Potrzeba, aby europejscy prawodawcy przekształcili pakiet klimatyczno-legislacyjny „Nadaje się na 55 lat” w zestaw polityk i środków dostosowanych do temperatury 1,5°C ” – powiedział Wendel Trio, dyrektor CAN Europe. ”, powiedział Wendel Trio, dyrektor CAN Europe.
„Tego lata jesteśmy świadkami niszczycielskich konsekwencji zmian klimatycznych w Europie. Chociaż kluczowe jest skupienie się na ochronie i wspieraniu osób dotkniętych lub zagrożonych ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi, rządy muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec. Oczywiste jest, że obecnie zawodzą i należy zrobić więcej, aby uniknąć przekroczenia limitu 1,5°C zapisanego w porozumieniu paryskim, aby zapobiec coraz większym zagrożeniom dla zdrowia, życia i domów milionów ludzi” – powiedział Sven Harmeling, CAN Koordynator ds . międzynarodowej polityki klimatycznej w Europie .
CAN Europe wzywa każdy kraj europejski do stawienia czoła kryzysowi na wymaganą skalę, a mianowicie poprzez szybkie zmniejszanie i stopniowe wycofywanie paliw kopalnych w ramach przyszłości w 100% opartej na energii odnawialnej, przejście na zrównoważone rolnictwo i przygotowanie mieszkańców Europy na te skutki kryzysu klimatycznego nie da się już uniknąć.
„V u kraje rozwijające lnerable stoją i napotkają szczególnie poważne konsekwencje zmian klimatycznych podano ich obszary geograficzne i brak środków. Oprócz zwiększenia ambicji swojego prawodawstwa w zakresie klimatu i energii UE powinna wykorzystać dochody z systemu handlu uprawnieniami do emisji, opodatkowania energii i planowanego mechanizmu dostosowania do granic emisji dwutlenku węgla, aby wspierać osoby o niższych dochodach i słabsze społeczności: zarówno poprzez transformację w Europie, jak i na dostosowanie oraz zaradzenie stratom i szkodom w krajach rozwijających się ” – powiedziała Rachel Simon, koordynator CAN Europe ds. polityki klimatycznej i rozwojowej .
Uwaga dla redaktorów :
Niniejszy raport jest pierwszą częścią 6. Raportu Oceniającego IPCC i pojawia się 7 lat po ostatniej ważnej ocenie stanu nauki na temat zmian klimatycznych. Kluczowe odkrycia naukowe, które zostały poddane destylacji, są drogowskazem dla decydentów politycznych, którzy mogą podejmować działania i informować o procesie UNFCCC. Po raz pierwszy IPCC zatwierdził jeden ze swoich raportów w środowisku wirtualnym, w ogólnie zakłóconym harmonogramie z powodu COVID-19. Dwa inne ważne raporty stanowiące część szóstej oceny przesunięto na 2022 r. (jeden dotyczący skutków, adaptacji i podatności, a drugi dotyczący łagodzenia).
Podobne artykuły
- Miejskie Plany Adaptacji - obowiązkowe?
Choć sejm zaraz pójdzie na urlop, to w pojawiła się w nim ciekawa informacja o planowanej do wdrożenia ustawie . Miałaby to być ustawa wprowadzona w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej, w szczególności wzmocnienie aspektów transformacji ekologicznej miast. Mamy w tym zakresie swoją opinię.
Więcej
- Drugi najgorętszy lipiec w Europie w historii pomiarów
The Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych na zlecenie Unii Europejskiej, rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o obserwowanych zmianach w globalnej temperaturze powietrza o powierzchni, pokrywie lodowej morskiej i zmiennych hydrologicznych .
Więcej
- Raport IPCC: Zmiany klimatyczne - powszechne, szybkie i nasilające się. Czas ucieka!
Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w jasny i dobitny sposób przekazuje nam informacje i rekomendacje, które są kluczowe dla naszego przetrwania. Jest o pewności co do naszego wpływu na klimat, o bezprecedensowej skali obecnego kryzysu, ale także o tym, że tylko działając natychmiast i zdecydowanie, podejmując ogromny wysiłek redukcji emisji gazów cieplarnianych w obecnej dekadzie, mamy jeszcze szansę na osiągnięcie stabilizacji globalnych temperatur i uniknięcia katastrofy.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności