- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Greenpeace ostrzega: działalność Gazpromu może się skończyć arktyczną katastrofą (14680)
2012-08-15Drukuj
Gazprom, rosyjski gigant naftowy, chce prowadzić wiercenia w Arktyce – mimo że nie jest do tego przygotowany, a taka działalność może spowodować ogromną katastrofę.
Ciężkie warunki pogodowe na morzu Peczorskim połączone z nieaktulanym już planem zarządzania kryzysowego w przypadku wycieku, oznaczają, że Gazprom, rosyjski gigant energetyczny operujący na platformie Prirazlomnaya, nie będzie w stanie odpowiednio zareagować gdyby doszło do wycieku ropy w tych rejonach rosyjskiej Arktyki. Taki wypadek doprowadziłby do poważnego, długoterminowego skażenia zagrażającego chronionym obszarom przybrzeżnym.
Są to konkluzje nowej oceny możliwego scenariusza wycieku ropy z platformy Prirazlomnaya (na zdjęciu), przygotowanej przez rosyjskich naukowców wraz z Greenpeace i WWF-Rosja, ogłoszone dziś na konferencji prasowej w Moskwie.
Tuż przed opublikowaniem studium, rosyjski Greenpeace odkrył również, że plan zarządzania kryzysowego na wypadek wycieku ropy, który posiada Gazprom, stracił ważność w lipcu br. Sprawia to, że odwierty prowadzone przez tę firmę są nielegalne do chwili przedłożenia i zaakceptoewania nowego planu. Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Kryzysowych potwierdziło w liście do rosyjskiego Greenpeace, że stary plan, zatwierdzony w 2007 r. stracił ważność przed miesiącem.
"Przyjechałem do Rosji, aby zwrócić uwagę na plany komercyjnego wykorzystania Arktyki. Lód się topi, a to otwiera dostęp do złóż ropy mi.in. takim gigantom jak Shell czy Gazprom. Koncerny paliwowe zapewniają, że są przygotowane na sytuacje kryzysowe i postępują zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. Jednak właśnie dowiadujemy się, że Gazprom jest na to kompletnie nieprzygotowany. To oznacza, że ten rosyjski olbrzym gra w niebezpieczną i ryzykowną grę w jednym z najdelikatniejszych ekosystemów ziemi. Shell także zapewnia, że ma doskonały plan działań na wypadek wycieku ropy na wodach wokół Alaski, ale według ekspertów taki plan w ogóle nie istnieje. Odkrycia rosyjskich naukowców, którymi się dziś dzielimy są podobne – Gazprom nie jest w stanie działać efektywnie w wypadku wycieku ropy w tak trudnych warunkach pogodowych", powiedział na konfercji w Moskwie, Kumi Naidoo, dyrektor generalny Greenpeace International.
Na prośbę rosyjskiego Greenpeace i WWF-Rosja, eksperci z rosyjskiego centrum Informatica Riska przeanalizowali komputerowe modele oceny ryzyka dla różnych scenariuszy wycieku ropy na platformie Prirazlomnaya i wskazali, że taki wypadek doprowadziłby do katastrofy ekologicznej w całym regionie.
"Nasze analizy pokazują, że firma nie jest gotowa do powstrzymania wycieku i usunięcia jego skutków, np. jeśli wypadek zdarzyłby się w nocy, przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych. To może prowadzić do znaczącego skażenia Morza Peczorskiego i wybrzeży", powiedział Valentin Zhuravel, project manager z Informatica Riska.
W celu oszacowania potencjalnego kierunku przemieszczania się wycieku, naukowcy użyli specjalnego programu, który bierze pod uwagę szeroki wachlarz parametrów: wielkość wycieku, warunki hydrologiczne i meteorologiczne podczas wycieku (siłę i kierunek wiatru, wysokość fal, etc.). Wszystko to w kontekście działań, które mógłby podjąć Gazprom. Biorąc wszystko powyższe pod uwagę oszacowano, że maksymalna wielkość wycieku mogłaby sięgnąć 1,500 ton w przypadku odwiertów i 10,000 ton w przypadku tankowca.
Eksperci przeanalizowali dziesiątki tysięcy możliwych scenariuszy i stwierdzili, że obszar potencjalnego skażenia objąłby 140,000 kilometrów kwadratowych otwartych wód (obszar wielkości Irlandii) i 3,000 km. wybrzeża. W zagrożonej strefie znalazłby się również 3 obszary chronione znajdujące się 50 – 60 km. od platformy Prirazlomnaya: Nieniecki rezerwat przyrody oraz 2 rezerwaty Wajgacz i Nieniecki. Te tereny są domem dla morsów i niezliczonej liczby ptaków. Gazprom nie uwzględnił żadnych środków na pomoc zwierzętom w wypadku katastrofy.
"Nie istnieją technologie, które pozwoliłby na efektywne usunięcie skutków wycieku w obszarze arktycznym. Dla przykładu warto podać, że lista sprzętu przygotowanego przez Gazprom do czyszczenia wybrzeża po wycieku to 15 łopat i 15 wiader. Jeśli nie mamy technologii pozwalającej poradzić sobie z wyciekiem, nie powinniśmy nawet myśleć o wydobyciu ropy w tym regionie", skomentował Igor Czestin, dyrektor WWF-Rosja.
Greenpeace wzywa Gazprom i rząd Rosji do porzucenie planów eksploatacji szelfu arktycznego i rozpoczęcia rozwijania alternatywnych źródeł energii, w oparciu o odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności