- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kraków: Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem (21428)
2020-07-30Drukuj
Apel z 4 tys. podpisów ws. zdecydowanej walki ze smogiem złożony w poniedziałek w małopolskim urzędzie marszałkowskim przez przedstawicieli Krakowskiego Alarmu Smogowego. W poniedziałek skończyły się konsultacje społeczne nt. Programu ochrony powietrza.
O planach przedstawienia pisma władzom wojewódzkim poinformował Krakowski Alarm Smogowy.
To kolejny apel przygotowany przez Krakowski Alarm Smogowy i podpisany przez część mieszkańców. Poprzednie władze województwa otrzymały wiosną. Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego podkreślają, że wówczas władze województwa nie uwzględniły ich postulatów. Chodzi m.in. o termin utworzenia w każdej gminie punktów obsługi Programu ochrony powietrza, w których mieszkańcy uzyskają pomoc w wypełnieniu wniosku o wymianę starego pieca. Podpisani pod apelem chcą, aby takie punkty utworzyć najpóźniej do końca 2020 r., podczas gdy Program zakłada utworzenie takich punktów do stycznia 2022 r.
Mieszkańcy Małopolski podpisani pod dokumentem (podpisy zebrane drogą internetową) domagają się też m.in. zakazu używania kominków na terenie całego województwa w dni, kiedy przekroczone są dopuszczalne wartości (50 ug/m sześc.) stężenia pyłu zawieszonego (w tych domach, gdzie kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania). Podkreślają, że obecne zapisy ograniczają zakaz korzystania z kominków jedynie wtedy, kiedy wartości zanieczyszczenia są bardzo wysokie, a więc przekraczają poziom alarmowy.
Szef Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła powiedział PAP, że Program ochrony powietrza jest "cenny", ale potrzebne są w nim zmiany, które sprawią, że działania gmin na rzecz ochrony powietrza będą skuteczne. Wyraził też obawę, że "politycy, a także grupy interesu takie jak sprzedawcy węgla, którzy postulują zawieszenie terminów uchwały antysmogowej, wykorzystają okres wakacyjny, by osłabić konieczne regulacje". "Nie byłby to pierwszy raz, w którym starano by się wykorzystać czas urlopowy i to, że uwaga ludzi jest skierowana gdzie indziej, by rozmyć wywalczone przez nich przepisy antysmogowe. Warto więc przypomnieć, że jeżeli tak by się stało tym razem, to w zimie, ale też w kolejnych sezonach grzewczych, wszyscy będziemy czuć efekty tych politycznych i lobbingowych rozgrywek. Szczególnie, że przepisy programu dotyczą też np. gmin krakowskiego obwarzanka, w którym walka ze smogiem budzi duże emocje, nie tylko mieszkańców tych gmin, ale również osób mieszkających w samym Krakowie" - zaznaczył szef PAS w piśmie przesłanym dziennikarzom.
Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki powiedział PAP, że każdy głos, który trafi do urzędu marszałkowskiego w ramach konsultacji społecznych zostanie wzięty pod uwagę, następnie poddany analizie przez ekspertów i urzędników. "Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe głosy" - powiedział rzecznik.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Ceny ciepła rosną
W kolejnych miesiącach czekają nas podwyżki cen ciepła. Nowe taryfy przedsiębiorstw energetycznych w lipcu zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. – Przy kształtowaniu cen ciepła nie ma dowolności, bo wszystko jest regulowane rozporządzeniem, a wzrosty cen to przede wszystkim efekt kilkukrotnego wzrostu cen emisji CO2 i węgla – podkreślają przedstawiciele PGE Energia Ciepła.
Więcej
- Nowe unijne przepisy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów
Poniżej prezentujemy przegląd zmian w przepisach UE, których celem jest usprawnienie sposobu, w jaki odpady z gospodarstw domowych są segregowane i zbierane do recyklingu. Podajemy także przykłady dobrych praktyk z państw członkowskich, w których przepisy te zostały już skutecznie wprowadzone.
Więcej
- Apel Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska
W dniu 22 lipca 2020 roku odbyła się publiczna prezentacja Apelu Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska. Apel powstał jako wspólne wezwanie do działania dla rządzących od ponad 100 uczestników konferencji „ 100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności