Aktualności

Czy posłowie dadzą szansę prosumentowi? (15251)

2013-01-15

Drukuj

logo Koalicja Klimatyczna10 stycznia br. rozpoczęto prace nad tzw. "małym trójpakiem" ustaw energetycznych, przygotowanym przez posłów PO i PSL. Proponowana regulacja utrzymuje status quo na rynku OZE – obywatele wciąż nie otrzymają prawa do produkcji energii, a energetyka konwencjonalna będzie mogła cieszyć się niewspółmiernie wysokim wsparciem dla współspalania biomasy z węglem.

"Pomimo licznych zapewnień, że powstanie energetyki obywatelskiej jest kluczowe, propozycja poselska nie zawiera żadnych rozwiązań ułatwiających wytwarzanie energii w mikrogeneracji ani jej sprzedaży do sieci. Równocześnie posłowie zrezygnowali z przygotowywania założeń ustawy o inteligentnych sieciach, uznając, że te wprowadzone zostaną w ramach tzw. "dużego trójpaku" rządowego. W efekcie zamiast zrobić krok do przodu w kierunku inteligentnej, rozproszonej energetyki, robimy dwa duże kroki do tyłu" – mówi dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Zaproponowany projekt ma jedynie formalnie wdrażać dyrektywy o wspólnym rynku energii elektrycznej i gazu (2009/72/WE, 2009/73/WE) oraz dyrektywę o odnawialnych źródłach energii (2009/28/WE). Sprawa traktowana jest przez posłów priorytetowo, bo prace w podkomisji mają się toczyć w szaleńczym tempie – według planów sejmowej Komisji Gospodarki zmiany w prawie energetycznym mają zostać przyjęte przez Sejm już na najbliższym posiedzeniu, tj. w dniach 23-25 stycznia. Nadzwyczajny pośpiech posłowie tłumaczą grożącymi Polsce karami za prawie dwuletnie opóźnienie we wdrożeniu dyrektywy o energii elektrycznej.

Tymczasem, Ministerstwo Gospodarki od kilkunastu miesięcy opracowuje kompleksową regulację składającą się z pakietu trzech ustaw energetycznych. Projekty były poddawane szerokim konsultacjom społecznym i już trafiły do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jeśli rząd się pośpieszy, tzw. "duży trójpak" mógłby w najbliższych tygodniach trafić do Sejmu.

"Chociaż w pełni podzielamy niepokój posłów związany z możliwym, niekorzystnym dla naszego kraju wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wdrożenia dyrektywy o wspólnym rynku energii, to nie jest dla nas jasne, dlaczego posłowie przyjmują powierzchowną regulację wdrażającą wszystkie trzy dyrektywy" – mówi Ilona Jędrasik rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej. "W sytuacji, w której rząd ma gotowy pakiet ustaw, posłowie powinni raczej skoncentrować swoje wysiłki na motywowaniu Rady Ministrów do jak najszybszego zakończenia prac i przekazania pakietu do Sejmu, zamiast proponować zbędne regulacje. Obecna sytuacja wywołuje zamieszanie wśród inwestorów, którzy nie mogą mieć pewności, czy projekt poselski nie będzie jak Most Syreny w Warszawie – prowizorką funkcjonującą przez 15 lat" – dodaje Jędrasik.

Koalicja Klimatyczna postuluje o przyspieszenie prac nad szerokim pakietem ustaw, tak by mógł on zostać jak najszybciej przyjęty. Projekt poselski musi zaś zostać uzupełniony o zapisy gwarantujące prawidłowy rozwój energetyki prosumenckiej, pozwalającej obywatelom indywidualnie wytwarzać i sprzedawać energię do sieci.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej