Dofinansowania i dotacje

Wiadomo już, jaki udział w powstawaniu zanieczyszczeń mają drzewa (15672)

2013-05-04

Drukuj

Axel D flickr BYWytwarzany przez drzewa izopren, który chroni rośliny, ma swój udział w powstawaniu zanieczyszczeń powietrza. Dokładny mechanizm tego procesu poznano w University of North Carolina - podał magazyn "Proceedings of the National Academy of Sciences".

O udziale izoprenu w powstawaniu cząstek pyłu (PM, ang. particulate matter), które mogą prowadzić do nowotworów i astmy, wiadomo od 2004 roku. Nie było jednak jasne, jak dokładnie się to dzieje.

Specjalizujący się w ochronie środowiska Jason Surratt z UNC wykazał, że izopren wystawiany na działanie promieni słonecznych wchodzi w reakcję z wytworzonymi przez człowieka cząsteczkami tlenków azotu i w ten sposób powstają drobiny zanieczyszczeń. Tlenki azotu powstają w silnikach samochodów, samolotów, w fabrykach opalanych węglem i wielu innych miejscach.

"Ta praca dowodzi, że z argumentem zmniejszenia zanieczyszczeń wywoływanych przez człowieka może być problem" – powiedział Surratt. "Izopren, mający za zadanie chronić drzewa i rośliny, z uwagi na obecność tlenków azotu, może negatywnie wpływać na zdrowie i środowisko". Chroni liście roślin przed zmianami temperatur.

"Nie możemy oczywiście wyciąć wszystkich drzew, ale możemy pracować nad zmniejszeniem ilości emisji, aby zredukować zjawisko powstawania cząstek pyłu" - podkreślił badacz.

Dzięki precyzyjnemu opisaniu mechanizmu powstawania zanieczyszczeń możliwe będzie opracowanie lepszych prognoz jakości powietrza i potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na klimat.

 

źródło:  PAP - Nauka w Polsce, fot. Axel D flickr BY

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej