Dofinansowania i dotacje

Ziemię pożyczyliśmy od naszych dzieci (19752)

2016-09-14

Drukuj
galeria

W przyszłym roku przypada rocznica ogłoszenia tzw. Raportu Brundtland, który m.in. wprowadził definicję zrównoważonego rozwoju.

„Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie” to cytat z raportu "Nasza wspólna przyszłość" opracowanego przez Światową Komisję Środowiska i Rozwoju ONZ, obradującą pod przewodnictwem Gro Harlem Brundtland. Raport ukazał się w 1987 roku.

W raporcie podkreślono, że dla wprowadzenia w pełni zrównoważonego modelu życia, a więc zapewnienia poprawy jakości życia bez rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych, niezbędne są odpowiednie działania w różnych regionach świata. Wyróżniono trzy główne obszary, w których niezbędna jest integracja działań: wzrost gospodarczy i równomierny podział korzyści, ochrona zasobów naturalnych i środowiska oraz rozwój społeczny.

20 marca 2017 r. przypada 30 rocznica ogłoszenia tzw. Raportu Brundtland. Z tej okazji organizowana jest międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Theoria i praxis zrównoważonego rozwoju. 30 lat od ogłoszenia Raportu Brundtland". Organizatorzy mają nadzieję, że będzie to ważne wydarzenie, które z jednej strony podsumuje dotychczasowe dokonania w zakresie teorii i praktyki zrównoważonego rozwoju, z drugiej zaś strony wyznaczy dalsze jego perspektywy.

Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, a obrady będą przebiegały w kilku równoległych sekcjach tematycznych. Szerokiemu zakresowi idei zrównoważonego rozwoju odpowiada różnorodny skład komitetu organizacyjnego konferencji. Stanowią go teoretycy z Instytutu Ekologii i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, praktycy z Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz samorządowcy z m. st. Warszawy.

Organizatorzy zapraszają do udziału w tej konferencji w formie prezentacji referatu lub/i posteru. Kwalifikacja propozycji odbędzie się na podstawie nadesłanych jednostronicowych streszczeń. Przewiduje się publikację monografii, która będzie zawierała wygłoszone referaty. Ponadto wybrane wystąpienia zostaną też opublikowane w wysoko punktowanych czasopismach naukowych. Preferowane będą te wystąpienia, które łączą teorię i praktykę zrównoważonego rozwoju.

Komitet Organizacyjny konferencji:

  • Leszek Drogosz (Biuro Infrastruktury m. st. Warszawy)
  • dr Andrzej Kassenberg (Instytut na rzecz Ekorozwoju)
  • ks. dr hab. Zbigniew Łepko, prof. UKSW (Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW)
  • ks. dr hab. Ryszard Sadowski (Instytut Ekologii i Bioetyki UKSW)
  • dr Wojciech Szymalski (Instytut na rzecz Ekorozwoju)
  • Towarzystwo Naukowe Franciszka Salezego

Podstawowe informacje:

  • Termin konferencji: 20 marca 2017 r.
  • Miejsce: Auditorium Maximum na kampusie UKSW przy ul. Wóycickiego 1/3 w Warszawie
  • Termin nadsyłania streszczeń referatów i posterów: 26 września 2016 r.
  • Język referatów i posterów: polski
  • Opłaty: udział w konferencji jest bezpłatny
  • Forma zgłoszenia: wypełnienie formularza (kliknij aby otworzyć formularz)

Kontakt: raport.brundtland@gmail.com

Więcej informacji: znajdą Państwo na witrynie internetowej naszej konferencji: tnfs.pl/raportbrundtland


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej