Dofinansowania i dotacje

Zanieczyszczenie powietrza we Francji większe niż w Polsce? Sprawdzamy. (19567)

2016-06-24

Drukuj
galeria

Fot. Storm Crypt, flickr.com

Podawane w mediach informacje o liczbie zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza we Francji mogą wydawać się alarmujące. Według doniesień AFP we Francji umiera rocznie 48 tys. ludzi. Czy to możliwe, że Francja ma większy problem z powietrzem niż Polska?

Jak przedstawia się zatem średnie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM2.5 we Francji i w Polsce?

Według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) średnioroczne zanieczyszczenie powietrza najgroźniejszym pyłem PM2.5 (2012) wynosiło we Francji 14,7 ug/m3 (mikrogramów na metr sześcienny), natomiast w Polsce aż 23,9 ug/m3, a więc było większe o ponad 60%.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce nie rozkłada się równomiernie na powierzchni całego kraju. Na południu, w województwie śląskim średnioroczne stężenia pyłu PM2.5 (2014) sięgają wartości 32 ug/m3, w małopolskim – 28 ug/m3. Lepszym powietrzem pochwalić się mogą dzielnice północnej Polski, gdzie np. w woj. zachodniopomorskim średnie zanieczyszczenie wynosi ok. 20 ug/m3, jest wiec nieco wyższe niż średnia we Francji.

Zwiększony poziom zanieczyszczenia powietrza przekłada się niestety na wyższą liczbę zgonów. Dane są zatrważające. Według szacunków Polskiego Alarmu Smogowego, wykonanych przy użyciu metodologii zalecanej przez WHO, aż 13% naturalnych zgonów w Polsce wywołanych jest obecnością w powietrzu pyłów zawieszonych PM2.5. Dla porównania w Hiszpanii odsetek ten wynosi 6.7%, w Niemczech – 7.5% i wreszcie we Francji - 8.2%.

Jeszcze gorzej wypada porównanie z regionami Polski, w których zanieczyszczenie powietrza jest najwyższe – w województwie małopolskim odsetek ten rośnie do 15%, a w śląskim aż do 17%! To dwuipółkrotnie więcej niż w Hiszpanii.

Jak podaje raport EEA w roku 2012 z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem w Polsce umarło przedwcześnie 44600 osób, we Francji – 43400. Odnosząc te liczby do populacji obydwu państw daje to odpowiednio: 65 zgonów na 100 tys. we Francji i aż 116 zgonów na 100 tys. w Polsce. To nieomal dwukrotnie więcej.

Umieramy dużo częściej z powodu zanieczyszczenia powietrza niż Europejczycy. Taka sytuacja powinna stać się powodem do alarmu i informowania o występowaniu epizodów smogowych. We wspomnianej Francji alarm smogowy ogłaszamy jest już przy poziomie zanieczyszczenia 80 ug/m3, w Polsce władze alarmują dopiero, gdy poziom zanieczyszczeń sięga... 300 ug/m3.

Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej