Dofinansowania i dotacje

Wystartował Dolnośląski Alarm Smogowy (17830)

2014-11-04

Drukuj
galeria

Pierwsi w walkę o czyste powietrze zaangażowali się mieszkańcy Krakowa, w którym od ponad dwóch lat działa „Krakowski Alarm Smogowy”. We Wrocławiu utworzono podobną inicjatywę nazywając ja Dolnośląslim Alarmem Smogowym.

Dnia 27 października 2014 roku we Wrocławiu o godzinie 12.00 przy stacji pomiarowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oficjalnie rozpoczęto kampanię społeczną „Dolnośląski Alarm Smogowy”.

Kampanię organizuje „Społeczna inicjatywa na rzecz czystego powietrza”, będąca obywatelskim, ponadpartyjnym przedsięwzięciem wrocławian zaniepokojonych zanieczyszczeniami, którymi na co dzień oddychają mieszkańcy Dolnego Śląska. Celem „Dolnośląskiego Alarmu Smogowego” będzie edukowanie opinii publicznej na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i życia Dolnoślązaków. Inicjatywa ma nadzieję, że dzięki kampanii społecznej uda się jej wpłynąć na ograniczenie niskiej emisji i redukcję trującego smogu, stanowiącego poważne zagrożenie dla płuc mieszkańców regionu.

Inauguracja kampanii społecznej „Dolnośląski Alarm Smogowy” nie przez przypadek zbiega się w czasie z początkiem sezonu grzewczego. Według zapisów Programu Ochrony Powietrza dla województwa dolnośląskiego, najważniejszym źródłem emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń w okresie jesienno-zimowym są piece na paliwa stałe, których liczba we Wrocławiu sięga ok. 50 tysięcy. Opalane są one głównie węglem, koksem, miałem, drewnem czy brykietem torfowym. Niestety, do ich ogrzewania wrocławianie masowo używają również śmieci i różnego rodzaju odpadów – starych mebli, ram okiennych, zabawek, piłek do koszykówki czy plastikowych kubków po jogurtach. Wskutek unoszącego się nad miastem smogu, przeciętny wrocławianin wdycha w ciągu roku taką ilość rakotwórczego benzoapirenu, która odpowiada wypaleniu przez palacza tytoniu ponad tysiąca papierosów.

Dla porównania, mieszkańcy takich europejskich metropolii jak Wiedeń czy Londyn, oddychają powietrzem kilkadziesiąt razy czystszym. Smog stanowi poważny problem nie tylko nad Odrą. Zdaniem specjalistów z Europejskiej Agencji Środowiska (EFA) na stężenie pyłów powyżej poziomu rekomendowanego przez WHO narażone jest prawie 97% mieszkańców Polski.

Wrocławska Inicjatywa na Rzecz Czystego Powietrza jest kolejnym tego rodzaju przedsięwzięciem na terenie naszego kraju.
Pierwsi w walkę o czyste powietrze zaangażowali się mieszkańcy Krakowa, w którym od ponad dwóch lat działa „Krakowski Alarm Smogowy”. Zdaniem wrocławian, przykład Małopolski pokazuje, że problemy, które na co dzień znajdują się na marginesie zainteresowań opinii publicznej, mogą nie tylko stać się ważną częścią debaty angażującej wiele środowisk, ale również zostać skutecznie rozwiązane dzięki współpracy mediów, mieszkańców i władz samorządowych.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej