- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
Światowy Dzień Ziemi 2014 pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” (17057)
2014-04-06Drukuj
Zbliża się kolejny Światowy Dzień Ziemi. Coroczny finał w postaci otwartego festynu jest odbędzie się w niedzielę 27 kwietnia, w godz. 10–18 w Warszawie, w Parku Pole Mokotowskie. Zadbajmy wspólnie o klimat!
Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest na świecie od 1970 roku, a od 1990 roku również w Polsce, zawsze 22 kwietnia. Głównym zadaniem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń czyhających na naszą planetę oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki – nie klimat!" prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2014 roku. Kampania dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory podczas kolejnych edycji Dnia Ziemi organizatorom udało się:
- rozdać około 184 tysięcy sadzonek drzew,
- zebrać około 70 ton makulatury,
- zebrać około 75 ton szkła,
- zebrać około 38,7 ton zużytych baterii,
- zebrać około 89 ton elektrośmieci, w zamian rozdać 45 tysięcy roślin ozdobnych,
- zorganizować akcję w obronie warszawskich parków: w latach 1998-1999 r. akcję "Ocalmy Pole Mokotowskie", w 2003 r. akcję poparcia idei parku przy Dworcu Zachodnim,
- zorganizować konkursy, w których udział wzięło około 80 tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski,
- zbudować złożoną z ponad 800 prac dzieci Zieloną Piramidę Marzeń,
- zebrać podczas festynów Dnia Ziemi w parku Agrykola i na Polu Mokotowskim około 1 210 000 uczestników,
- rozdać 30 000 ekologicznych, lnianych toreb (akcję zapoczątkowaliśmy w 1994 r.),
- postawić na Polu Mokotowskim Krąg Megalitów – Pomnik Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego (w 2000 roku, w roku 2001 krąg przenieśliśmy na teren Biblioteki Narodowej),
- wyłonić 13 laureatów konkursu Człowiek Roku Polskiej Ekologii (konkurs organizowany od 2001 r.).
Oprócz oferty festynu na warszawskim Polu Mokotowskim Dzień Ziemi obchodzony jest na terenie całego kraju, prawie w każdej szkole i przedszkolu. Organizatorzy gorąco zachęcają do organizacji wydarzeń związanych z Dniem Ziemi na terenie całej Polski i reklamowania swoich przedsięwzięć na nich stronie internetowej.
A co w tym roku?
- Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła. Jak co roku odbędzie się zbiórka tych odpadów, w zamian rozdawane będą rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Skrze, wjazd od ul. Wawelskiej, a nad jego organizacją czuwać będzie Remondis Electrorecycling, Electrosystem Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA oraz Eko-Punkt Organizacja Odzysku SA.
- Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu.
- Polska Organizacja Turystyczna pomoże "odkryć swój Eden w Polsce". Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne – polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.
- Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10 tys/ sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych, przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2014, będzie można poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się, jak racjonalnie korzystać z lasu.
- Kraina Małych Przyjaciół Klimatu, czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne
- i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa "Klimat w szklarni". Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian
- Stół Darów Ziemi – produkty tradycyjne i ekologiczne – ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Społeczny Instytut Ekologiczny
- Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych – po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe – to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu.
Organizatorzy już dziś zachęcają Państwa do udziału w wydarzeniach związanych z tegorocznym Dniem Ziemi. W jego ramach również Instytut na rzecz Ekorozwoju w sektorze wymiany informacji będzie miał swoje stoisko. Na najmłodszych będą czekały kredki i kolorowanki, a dla dorosłych zespół Instytutu przygotuje konkurs oraz wiele innych atrakcji.
Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie - KM Sp. z o.o.
Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Gumtree
Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Patronat medialny: Jedynka Polskie Radio, Polskie Radio RDC, Gazeta Wyborcza, Metro, TVP Warszawa, Portal www.zielonalekcja.pl.
źródło: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
www.dzienziemi.org.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności