- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
PORT PC: w 2013 roku polski rynek pomp ciepła wzrósł o 20%! (16796)
2014-03-02Drukuj
Przeprowadzone przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w styczniu br. badanie rynku jednoznacznie wskazuje na duży przyrost rynku pomp ciepła. To kolejny rok z rzędu, kiedy odnotowano znaczny wzrost sprzedaży i można przypuszczać, że będzie to jeden z najlepszych procentowych rezultatów w całej Europie.
W 2013 roku w Polsce sprzedało się o około 20% więcej pomp ciepła w stosunku do poprzedniego roku. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa urządzeń korzystających z powietrza jako dolnego źródła ciepła. Przeprowadzone przez PORT PC badanie obejmowało pięć typów pomp ciepła: solanka/woda, woda/woda, bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, powietrze/woda oraz powietrze/woda tylko do c.w.u.
Na popularności w ostatnim czasie zdecydowanie zyskują powietrzne pompy ciepła. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła tylko do c.w.u., co pozwoliło na osiągnięcie wzrostu na poziomie ok. 40% w 2013 roku. Należy również wspomnieć, że poza największym przyrostem rynku jest to rodzaj urządzeń, których sprzedaje się najwięcej (około 7800 sztuk w 2013 roku). Stosunkowo duży jest przyrost rynku pomp ciepła służących do ogrzewania budynków i ciepłej wody typu powietrze/woda, który wynosi około 26%. Pompy ciepła typu solanka/woda w dalszym ciągu wybierane są przez inwestorów jako jedno z najbardziej efektywnych energetycznie a zarazem najbardziej energooszczędnych rozwiązań do zapewnienia komfortu cieplnego w budynku. Ilość sprzedanych urządzeń tego typu w 2013 roku utrzymała się jednak na podobnym poziomie do poprzedniego roku.
Zdaniem prezesa Zarządu PORT PC Pawła Lachmana rok 2013 można uznać za udany. "Widać, że pompy ciepła znajdują coraz większe zastosowanie. Jest to również wynik wzrostu zaufania do technologii. W 2014 roku należy się spodziewać jeszcze większego wzrostu rynku urządzeń sięgającego ponad 30%. Po tym, jak w marcu 2013 roku Komisja Europejska w wydanej decyzji przedstawiła precyzyjne korzystne sposoby rozliczania energii ze źródeł odnawialnych dla pomp ciepła, będzie możliwe większe wsparcie finansowe tych urządzeń np. poprzez nowy program NFOŚiGW "Prosument". Jestem przekonany, że rok 2014 będzie w technologii grzewczej przełomowym dla rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce" – podsumowuje Paweł Lachman.
Według PORT PC całkowita liczba sprzedanych w 2013 roku pomp ciepła na polskim rynku wyniosła 15 tys. sztuk. W stosunku do krajów zachodnich jest to w dalszym ciągu rynek będący w początkowej fazie rozwoju, jednak perspektywy są bardzo obiecujące. Porównując 20% przyrost polskiego rynku pomp ciepła do 0,8% wzrostu na rynku niemieckim, mamy się czym chwalić. Warto jednak pamiętać, że rynek niemiecki to rynek rozwinięty. Co roku instaluje się tam ponad 70 tys. pomp ciepła, dlatego też, pomimo niewielkiego wzrostu rynku, nasi zachodni sąsiedzi traktują ubiegły rok jako bardzo dobry pod względem sprzedaży. Biorą przy tym pod uwagę wzrost cen energii elektrycznej w kraju. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, obserwuje się podobny trend – wzrasta zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła. Dobre wyniki w ubiegłym roku odnotował także rynek pomp ciepła w Szwecji. Skandynawowie po przeprowadzonym badaniu oszacowali ogólny wzrost rynku na 4%, głównie za sprawą pomp ciepła zasilanych powietrzem wyrzutowym (+9%w skali roku).
Po wprowadzeniu we wrześniu 2013 roku przez Komisję Europejską nowych rozporządzeń etykietowania urządzeń grzewczych, pompy ciepła jako jedne z najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń otrzymają najwyższe klasy energetyczne (A+, A++, oraz w kolejnych latach A+++). Można się więc spodziewać w najbliższych latach w Polsce, znacznego wzrostu rynku pomp ciepła, szczególnie pomp ciepła typu powietrze/woda.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) jest stowarzyszeniem osób związanych z branżą pomp ciepła. Powstało w styczniu 2011 r. Do jego głównych celów należą: rozpowszechnienie wiedzy na temat pomp ciepła, tworzenie warunków do szybkiego i harmonijnego rozwoju tego rynku w Polsce oraz poprawa jakości wykonywanych instalacji z pompami ciepła.
Jako organizacja branżowa, PORT PC jest członkiem Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA) i współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie (niemieckie BWP, szwajcarskie FWS).
W działaniach PORTPC uczestniczą wybitni specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych, m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Śląskiej, Instytutu Fraunhofera ISE w Niemczech. Działania merytoryczne koordynuje Rada Programowo-Naukowa PORTPC pod przewodnictwem dr. inż. Mariana Rubika z Politechniki Warszawskiej.
źródło: PORT PC
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności