Dofinansowania i dotacje

Pasywny dom w Tychowie (16526)

2013-11-29

Drukuj
galeria

fot. Procyon

Dom wybudowany w III kwartale 2013 r. w Tychowie to jeden z niewielu certyfikowanych budynków pasywnych w Polsce i pierwsza tego typu inwestycja w województwie zachodniopomorskim.

Rodzaj inwestycji: Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.

Inwestor: Firma Procyon, specjalizująca się w budowie domów pasywnych.

Projektant i wykonawca: Dom został zaprojektowany i wybudowany przez firmę Procyon.

Lokalizacja: Budynek znajduje się w miejscowości Tychowo położonej kilka kilometrów na południowy wschód od Stargardu Szczecińskiego (w woj. zachodniopomorskim).

Opis inwestycji: Dom w Tychowie został wybudowany według wzoru H1, jednego z dziesięciu projektów domów pasywnych przygotowanych przez firmę Procyon. Poza niskim zapotrzebowaniem budynku na energię do głównych założeń projektu należy także przestronność wnętrza, którą architekci starali się osiągnąć m.in. poprzez maksymalne doświetlenie pomieszczeń, wysokie sufity oraz otwartą część dzienną.

h1 1
Przestronne okna doświetlają strefę dzienną zlokalizowaną na parterze (fot. Procyon)

Jednorodzinny dom (o powierzchni użytkowej ok. 140 m2) został zaprojektowany jako jednokondygnacyjny budynek z poddaszem użytkowym (niepodpiwniczony). Od strony zachodniej bezpośrednio do budynku przylega garaż, którego dach stanowi jednocześnie taras dla domu.

h1 2
Front domu (fot. Procyon)

Dom H1 charakteryzuje się klasycznym układem przestrzenno-funkcjonalnym. Garaż usytuowany jest od strony zachodniej, zaś wejście do budynku znajduje się od strony południowej. Funkcjonalny przedsionek (tzw. wiatrołap) prowadzi na korytarz, z którego zapewniony jest dostęp do głównych pomieszczeń strefy dziennej: salonu, jadalni oraz kuchni. Bezpośrednio z korytarza zapewnione jest wejście także do pozostałych pomieszczeń zaplanowanych na parterze: biura, najmniejszej łazienki oraz dodatkowego pomieszczenia, które może być przeznaczone np. na cele gospodarcze. Na parterze zaprojektowano także przechodnią spiżarnię, która (w zależności od potrzeb) może stanowić strefę łączącą część kuchenną z gospodarczą.

h1 parter
Rzut parteru (fot. Procyon)

W centralnej części domu usytuowane są schody prowadzące na użytkowe poddasze, gdzie przewidziano strefę nocną, na którą składają się trzy sypialnie, dwie łazienki oraz garderoba.

h1 pietro
Rzut piętra (fot. Procyon)

Dom wybudowany w Tychowie funkcjonować będzie jako obiekt pokazowy firmy Procyon. Obecnie trwają jeszcze prace związane z jego wykończeniem, jednak od przyszłego roku firma planuje udostępniać go wszystkim zainteresowanym budową domów pasywnych. W planach firmy jest nie tylko umożliwienie klientom zwiedzania domu, lecz także pomieszkania w nim, co pozwoli potencjalnemu inwestorowi osobiście ocenić komfort użytkowania budynku. Docelowo dom ma pełnić rolę „hotelu", który będzie nieodpłatnie udostępniany klientom do zamieszkania (np. na weekend). Firma Procyon rozważa także możliwości wykorzystania tego obiektu w celach badawczych (np. w projektach edukacyjnych skierowanych do studentów politechnik).

Budowa i dostosowanie domu w Tychowie do standardu deweloperskiego trwało 3 miesiące. We wrześniu 2013 r., podczas uroczystego otwarcia, dom uzyskał certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt.

Krótki czas budowy związany jest ze stosowaną przez firmę Procyon technologią wznoszenia domów pasywnych w oparciu o prefabrykowane elementy. Gotowe moduły powstają w fabryce zlokalizowanej na terenie Stargardu Szczecińskiego. W przypadku domu w Tychowie produkcja elementów w fabryce trwała 7 dni. Prefabrykacja obejmuje wszystkie elementy domu: ściany zewnętrzne, wewnętrzne działowe i nośne, stropy oraz dach. Zarówno stolarka okienna, jak i drzwi zewnętrzne są montowane na terenie fabryki. Równolegle do produkcji elementów konstrukcyjnych w fabryce trwało przygotowanie izolowanej płyty fundamentowej. Gotowe elementy są następnie transportowane na plac budowy i tam montowane (montaż do tzw. stanu surowego zamkniętego trwał ok. 7 dni). Następne tygodnie poświęcono na prace związane z wykończeniem budynku (m.in. rozprowadzeniem instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej).

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Dom w Tychowie, podobnie jak większość projektowanych budynków pasywnych, charakteryzuje się prostą konstrukcją o zwartym kształcie. Zwarta bryła zapewnia korzystną proporcję przegród zewnętrznych do kubatury budynku, co przekłada się na mniejsze straty cieplne. Budynek pokryty jest dwuspadowym dachem (o kącie nachylenia 40 stopni) wykonanym z ceramicznej dachówki.

Dom został wykonany na bazie szkieletu w konstrukcji drewnianej. Odpowiednią izolację termiczną ścian, stropu i dachu osiągnięto dzięki zastosowaniu wełny mineralnej (20–40 cm) i płyt okładzinowych. Budynek posadowiony jest na izolowanej termicznie płycie fundamentowej. Elewacja domu została wykonana z odpornych na działanie czynników atmosferycznych płyt włókno-cementowych. Montaż płyt elewacyjnych na wentylowanym ruszcie dodatkowo poprawia parametry izolacyjności cieplnej przegrody.

h1 3
Elewacja wykonania z płyt włókno-cementowych (fot. Procyon)

Przy projektowaniu domów pasywnych, poza dążeniem do maksymalnego ograniczenia strat ciepła, równie ważne jest jednoczesne pozyskiwanie jak największej ilości promieniowania słonecznego. Pod tym kątem zaplanowano usytuowanie budynku względem stron świata oraz rozmieszczenie przeszkleń. Duże przeszklenia ścian zastosowano od strony południowej i wschodniej, zaś na stronie północnej i zachodniej zaprojektowano mniejszą powierzchnię otworów okiennych.

W projekcie zastosowano szczelne drewniane drzwi i trzyszybowe okna. Montaż okien został przeprowadziliśmy w licu elewacji, z użyciem taśmy rozprężnej, która pełni funkcję paroizolacyjną, wiatroizolacyjną i zdaniem wykonawcy jest rozwiązaniem znacznie trwalszym od zwykle stosowanej pianki poliuretanowej. Montowanie okien w warstwie izolacyjnej to także kolejny sposób na eliminowanie powstawania tzw. mostków termicznych. W najbliższym czasie okna zostaną ponadto wyposażone w system sterowanych automatycznie rolet zewnętrznych, dzięki którym możliwe będzie regulowanie dopływu energii słonecznej w zależności od potrzeb i pory roku.

Cyrkulację powietrza w domu zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Instalacja nawiewno-wywiewna wyposażona jest w rekuperator1 o sprawności ok. 93% (według PHI Darmstad). Ponadto składa się z kanałów wentylacyjnych, które zapewniają ukierunkowany obieg powietrza w całym domu.

W budynku została zastosowana pompa ciepła typu powietrze – woda, stanowiąca źródło ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz współpracująca z systemem wodnego ogrzewania podłogowego, który umożliwia dogrzewanie domu. System niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego został wyposażony w elektrohydrauliczne zawory, dzięki którym możliwa jest regulacja temperatury w każdym pomieszczeniu.

Dodatkowo w budynku zastosowano specjalny panel kontrolny (tzw. green button), za pomocą którego można wyłączyć zasilanie we wcześniej wybranych gniazdkach w całym domu (np. gdy wychodzimy do pracy lub wyjeżdżamy na wakacje). W najbliższych tygodniach dom wyposażony zostanie ponadto w system automatyki budynku, umożliwiający sterowanie i monitorowanie pracy poszczególnych urządzeń (m.in. określający poziom zużycia energii). W projekcie domu uwzględniono także przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków.

Dom pasywny w Tychowie cechuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji (poniżej 15 kWh/m2/rok), co w porównaniu do tradycyjnego budynku jest wartością ok. 8-krotnie mniejszą. Całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną (do zaspokojenia wszystkich potrzeb związanych z utrzymaniem budynku – ogrzewanie, wentylacja, ciepła woda użytkowa i prąd elektryczny) nie przekracza 120 kWh/m2/rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Koszt budowy został oceniony przez inwestora na 572 157 zł brutto. Podana kwota dotyczy budowy pełnowartościowego domu z fundamentem i wszystkimi instalacjami, wykończonego z zewnątrz całkowicie, wewnątrz zaś do standardu deweloperskiego (wylane posadzki, ściany pomalowane na biało). Koszt energii związany z eksploatacją całego domu szacuje się na ok. 3 500 zł rocznie2.

Przeszkody w realizacji inwestycji i problemy podczas budowy: Z informacji uzyskanej bezpośrednio od inwestora wynika, że montaż i wykończenie domu przebiegło bez większych problemów w określonym harmonogramem czasie. W trakcie montażu wykonywane były próby szczelności budynku, które umożliwiają ocenę jakości wykonania domu. Każdy najdrobniejszy błąd zostanie wychwycony w trakcie badania, a nawet najmniejsze przerwanie warstwy paroizolacji ma ogromny wpływ na powstawanie nieszczelności w budynku i – co za tym idzie – utratę ciepła. Dlatego tak niezwykle trudne i wymagające jest wybudowanie domu pasywnego, to zadanie dla ekspertów – wyjaśnia inwestor.

Przypisy:
1. Urządzenie stanowiące element instalacji wentylacyjnej, odpowiedzialne za odzyskiwanie (rekuperację) ciepła z wywiewanego powietrza.
2. W kwocie tej uwzględnione są koszty zakupu energii potrzebnej do ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody uzytkowej oraz działania urządzeń elektrycznych (tj. pompy ciepła, rekuperatora, a także sprzętów jak: lodówka, pralka, zmywarka). Kalkulacja została wykonana przy założeniu, że dom zamieszkują 4 osoby.


ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej