Dofinansowania i dotacje

Pasywny budynek mieszkalny w Raon-l’Étape (16353)

2013-10-24

Drukuj

Dom z lat 50. XX w., usytuowany we francuskiej miejscowości Raon-l‘Étape, został w roku 2010 gruntownie zmodernizowany. Przeprowadzone prace budowlane na tyle ograniczyły zapotrzebowanie budynku na energię, że teraz spełnia on wymagania budownictwa pasywnego. To pierwszy tego typu projekt zrealizowany we Francji.

Rodzaj inwestycji: Przebudowa tradycyjnego bloku mieszkalnego w celu osiągnięcia standardów budynku pasywnego.

Inwestor: Właściciel lokali socjalnych (Le Toit Vosgien).

Projektant i wykonawca: Projekt został przygotowany przez biuro architektoniczne Architecture & Creation, przy wsparciu ze strony biura badawczego Terranergie, zajmującego się m.in. usługami budowlanymi.

Lokalizacja: Budynek znajduje się w miejscowości Raon-l‘Étape, położonej w północno-wschodniej Francji (region Lotaryngia).

Opis inwestycji: Budynek zlokalizowany jest w centralnej części miasta. Składa się z 28 trzypokojowych lokali mieszkalnych oraz świetlicy, gdzie odbywają się zajęcia pozaszkolne dla dzieci i młodzieży.

Renowacja obejmowała remont całego budynku z zachowaniem ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych ścian nośnych. Zachowanie i wykorzystanie istniejącej konstrukcji pozwoliło znacząco ograniczyć koszty budowy. Ponadto, w porównaniu do zburzenia i ponownego wzniesienia budynku, przebudowa wiązała się z mniejszą uciążliwością dla środowiska i okolicznych mieszkańców (zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów, emisję zanieczyszczeń i hałasu oraz konieczność transportu odpadów i materiałów konstrukcyjnych).

Podczas renowacji budynek został także przystosowany dla osób niepełnosprawnych (m.in. zainstalowano w nim zewnętrzną windę).

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Inwestorzy postawili przed sobą ambitny cel – odnowiony budynek miał osiągnąć wymagane standardy energetyczne i otrzymać certyfikat domu pasywnego. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki odpowiedniej izolacji termicznej (co najmniej 30 cm ocieplenia na wszystkich ścianach). W projekcie zastosowano także szczelne drzwi i trzyszybowe okna wyposażone w żaluzje.

Przeprowadzone prace nie tylko ograniczyły zapotrzebowanie budynku na energię, lecz także w znaczący sposób wpłynęły na poprawę estetyki budynku (m.in. dzięki zastosowaniu drewnianej elewacji). Zmianie uległ także system komunikacyjny, zlokalizowany teraz na zewnątrz budynku.

Zmniejszenie strat energii zapewnia również zastosowany w zmodernizowanym budynku system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Energia potrzebna do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej pochodzi z kotła na biomasę (zrębki drzewne) oraz z kolektorów słonecznych o powierzchni ok. 23 m2.

Zmodernizowany dom uzyskał certyfikat budynku pasywnego, przyznawany przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Według obliczeń zgodnych z PHPP1 zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 14 kWh/m2/rok, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną 80 kWh/m2/rok (ta ilość energii wystarcza na ogrzewanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej, pracę urządzeń elektrycznych i oświetlenie).

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Całkowity koszt renowacji to ok. 2,7 mln euro. Zachowanie i wykorzystanie istniejącej konstrukcji w porównaniu do sytuacji ponownego wznoszenia budynku pozwoliło ograniczyć koszty budowy o około 500 tys. euro.

Przypisy:
1. Program PHPP jest narzędziem służącym do projektowania budynków pasywnych, opracowanym przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt.


Zdjęcia budynku dostępne są na stronie: www.passivhausprojekte.de/index.php?lang=en#d_1360.


ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej