- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
Okrągły stół... węglowy (19550)
teraz-srodowisko.pl2016-06-20
Drukuj
Polityka klimatyczna UE jest zbyt ambitna. W Polsce możliwa jest neutralność klimatyczna, nie zaś dekarbonizacja, a optymalny miks energetyczny musi opierać się na węglu - oto konkluzje Okrągłego Stołu Energetycznego, który odbył się w ubiegłą środę.
Przyszłość polskiego węgla w kontekście unijnej polityki klimatycznej, dywersyfikacja dostaw energii oraz znaczenie i rozbudowa infrastruktury przesyłowej to główne tematy konferencji Okrągły Stół Energetyczny zorganizowanej przez Ministerstwo Energii w Warszawie.
Wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek otworzył debatę "Unijna polityka klimatyczna i jej wpływ na polską gospodarkę". W swoim wystąpieniu podkreślił jasne stanowisko rządu: - Polityka klimatyczna na poziomie unijnym jest zbyt ambitna. Podnosimy, że mamy swoją specyfikę geograficzną, surowcową i technologiczną, a także potrzeby bezpieczeństwa energetycznego, co stanowi podstawę rozwoju gospodarczego każdego państwa - powiedział.
Przypomniał także, że w kwietniu tego roku zostało podpisane porozumienie klimatyczne, w którym jest mowa o dobrowolności i każdy kraj może swobodnie kształtować swoją działalność na rzecz klimatu. – Na poziomie globalnym zupełnie inaczej podchodzi się do polityki klimatycznej. Propozycja Komisji Europejskiej zakładająca 40 proc. redukcji emisji CO2 nie przystaje do tego, co jest proponowane w porozumieniu paryskim. Tam mówimy o zmniejszeniu koncentracji dwutlenku węgla, ale nie redukcji emisji. Cała polityka klimatyczna Unii sprowadza się do transferu nowoczesnych technologii na polski rynek, a także podnoszenia ceny uprawnień do emisji CO2, co jest niekorzystne dla naszej gospodarki. Pomysł, który negocjujemy z Komisją zakłada pochłanianie emisji przez zasoby naturalne jak lasy - przypomniał. Wiceminister Sałek na koniec dodał, że porozumienie paryskie nie mówi o dekarbonizacji, ale neutralności klimatycznej.
W trakcie dyskusji uczestnicy poruszyli kwestie wpływu energetyki na strategiczne branże polskiej gospodarki, w tym również na innowacje i rozwój dziedzin odpowiedzialnych za zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Państwo gwarantem dostaw energii
Ważnym tematem rozmów było także bezpieczeństwo energetyczne oraz rynek mocy, o którym ustawę Ministerstwo Energii ma zaprezentować po wakacjach. Jak podkreślił obecny na spotkaniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando, powinniśmy finansować źródła najtańsze i najstabilniejsze. - Każdy kraj musi zabezpieczyć swoje potrzeby. Energetyka to jest służba wszystkim konsumentom i odbiorcom. Przez zwykłych odbiorców w gospodarstwach domowych jesteśmy postrzegani jako dostarczyciele dobra, a nie towaru, jak to się dzieje w przemyśle. Za energię elektryczną odpowiada państwo - powiedział.
Koszt energii w domowych budżetach kluczowy
Minister Tchórzewski podkreślił z kolei rolę prawnych regulacji w budowie zrównoważonego rozwoju polskiej energetyki. - Trudno sobie dziś wyobrazić, by rynek energetyczny istniał bez udziału państwa. Ważne w tym kontekście jest kształtowanie warunków do wzrostu konkurencyjności sektora, ale polityka energetyczna musi także uwzględniać koszt energii w budżetach Polaków – ocenił.
Wiceminister energii Andrzej Piotrowski w trakcie panelu "Dywersyfikacja źródeł energii a koszty" zaznaczył, że warunkiem swobodnego dostępu do energii jest funkcjonowanie energetyki konwencjonalnej. Zwrócił również uwagę na kwestię klastrów energetycznych. – Większa produkcja energii w klastrach powinna przyczynić się do wzrostu wykorzystania lokalnych zasobów. Ich rozwój będzie miał także wpływ na bezpieczeństwo energetyczne obszarów wiejskich i przyczynić się do szybszego rozwoju tych terenów – dodał. Podkreślił również, że kształtowanie optymalnego miksu energetycznego wymaga przede wszystkim działań w obszarach, w których możliwy jest rozwój. – W tej chwili w Polsce to m.in. węgiel i energia jądrowa – dodał.
Celem konferencji Okrągły Stół Energetyczny była szeroka debata przedstawicieli rządu, koncernów energetycznych, ekspertów i ekonomistów na temat najistotniejszych problemów sektora energetycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Energii i Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Źródło: Teraz Środowisko, na podstawie: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Środowiska, URE
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności