Dofinansowania i dotacje

Konsultowali Strategię Adaptacji m.st. Warszawy na Targowej (20747)

Wojciech Szymalski
2019-03-08

Drukuj
galeria

7 marca 2019 roku odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne dokumentu Strategia Adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy. Na spotkanie przyszło ok. 30 osób, które zgłosiły bardzo dużo postulatów do pakietów działań miasta w zakresie klimatu. Obrady trwały całe 3 godziny.

Historia jednego obrazka

Zdjęcie, które pokazujemy zostało wykonane w ostatniej fazie spotkania konsultacyjnego, kiedy omawiano postulaty ogólne dotyczące Strategii. Na zdjęciu dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy odpowiada na jedno z pytań dotyczących skuteczności wdrażania Strategii Adaptacji. Podczas spotkania padło wiele postulatów dotyczących konkretyzacji zarówno pakietów działań, jak i całej strategii, m.in. po to by można było władze miasta lepiej monitorować w zakresie realizacji działań. Pojawiły się także głosy, by powstały dodatkowe pakiety działań, dotyczące edukacji, czy ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

Na sali widać flipczarty, na których zapisano postulaty zgłoszone do całej strategii, a także do poszczególnych pakietów działań. Sala została zaaranżowana w celu realizacji pracy nad postulatami w formie grupowej dyskusji. W ostatniej fazie rozmowa toczyła się już w jednej grupie, ale wcześniej nad postulatami pracowały dwie grupy uczestników. W sali rozłożony jest ekran do prezentacji, ponieważ w pierwszej części spotkania przedstawiono problem skutków zmian klimatu dla Warszawy - uczynił to dr Wojciech Szymalski, oraz podstawowe informacje o Strategii Adaptacji do zmian klimatu i procesie jej powstawania - przedstawił je dyrektor Leszek Drogosz. Odbyło się to w formule prezentacji.

Na zdjęciu rzuca się w oczy żółta flaga z czarnym znakiem, który jest klepsydrą. To symbol upływającego coraz szybciej czasu, który pozostał nam do zatrzymania katastrofalnych w dłuższej perspektywie zmian klimatu. Kilku uczestników spotkania pochodziło z grupy "Extinction Rebelion", która postulowała aktywne działania miasta także w sferze przeciwdziałania zmianom klimatu, tj. ograniczenia emisji gazów cieplarnianych poprzez m.in. aktywne inwestowanie w odnawialne źródła energii, ograniczanie ruchu samochodowego. Poza tym bardzo wiele głosów było za ochroną istniejących terenów zieleni i drzew oraz za skuteczną kontrolą rozwoju przestrzennego miasta.

Podsumowanie

Pierwsze spotkanie konsultacyjne możemy uznać za bardzo udane, zarówno pod względem liczby uczestników, jak i ilości oraz jakości zgłaszanych postulatów. Zapraszamy na kolejne spotkanie już 15 marca 2019 w pawilonie Zodiak, po lewej stronie Wisły. Godzina 18:00. Przed spotkaniem nie zapomnij zapoznać się z dokumentem Strategii.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej