- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
Inspekcja KE w Puszczy Białowieskiej (19537)
EurActiv.pl2016-06-10
Drukuj
Przedstawiciele Komisji Europejskiej od rana sprawdzają stan Puszczy Białowieskiej w obecności leśników z tamtejszych nadleśnictw.
Przewidziany jest też udział przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i dyrekcji generalnej Lasów Państwowych. W środę (8 czerwca) swoją inspekcję zakończyli tam eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
- Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyjadą jutro rano do Białowieży i obejrzą siedem wybranych powierzchni leśnych na terenie Puszczy Białowieskiej - powiedział wczoraj (9 czerwca) w rozmowie z Onetem Jarosław Krawczyk z regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
Zwiększona wycinka naruszeniem prawa UE
KE wszczęła bowiem postępowanie wyjaśniające w efekcie skargi polskich organizacji pozarządowych, które zarzucają ministrowi środowiska Janowi Szyszko, że godząc się na zwiększoną wycinkę drzew w Puszczy narusza unijne prawo. Naruszenie prawa zgłosiło w kwietniu na ręce sekretarza generalnego KE Alexandra Italianera siedem organizacji zrzeszających prawników, przyrodników i aktywistów.
Według prawników z ClientEarth, podpis ministra Szyszko pod aneksem do Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa Białowieża narusza szósty artykuł dyrektywy siedliskowej. - Podpisanie przez ministra środowiska zgody na zwiększoną wycinkę w Puszczy Białowieskiej trzykrotnie podwyższa limity pozyskania drewna i stanowi naruszenie prawa unijnego - podkreśla prawniczka tej organizacji Agata Szafraniuk. - Dlatego - wyjaśnia - organizacje pozarządowe wspólnie złożyły skargę, w której apelują o powstrzymanie szkód, które powstaną w wyniku realizacji tej niezgodnej z prawem decyzji.
Podobnego zdania jest dyrektor Greenpeace Polska Robert Cyglicki. - Minister Szyszko podpisał aneks bez przeprowadzenia odpowiedniej oceny jego skutków na chronione siedliska i gatunki, a tego wymaga prawo unijne. Zdecydowaliśmy się na skargę do Komisji Europejskiej i mamy nadzieję, że minister cofnie się, zanim stracimy ten bezcenny las na zawsze - powiedział.
Krytyczny raport UNESCO?
Dzień wcześniej czterodniową inspekcję w Puszczy Białowieskiej zakończyli eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Ich raport z tej wizyty ma być tematem obrad w czasie lipcowego spotkania UNESCO w Stambule. Ostatniego dnia w Białowieży towarzyszyli im naukowcy i ekolodzy, którzy ostrzegają, że decyzja ministra środowiska stanowi poważne zagrożenie dla najlepiej zachowanego pierwotnego lasu Europy.
Herve Lethier z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody podkreślał w Białowieży, że każda zmiana w strefach ochronnych UNESCO wymaga uzgodnienia z komitetem UNESCO. - Ewentualne zmiany muszą zostać wcześniej zaakceptowane przez komitet i powinny być zgodne z kryteriami, na podstawie których przyznano puszczy tytuł Obiektu Światowego Dziedzictwa, czyli ochrona bioróżnorodności i naturalnych procesów - przypomniał.
Eksperci Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, którzy wizytowali Puszczę Białowieską w dniach 4-8 czerwca podkreślili, że polski rząd sam podjął decyzję o powiększeniu obszaru UNESCO, a także, że posiadanie tytułu nie jest przymusowe.
Spór o Puszczę
Spór o Puszczę Białowieską zapoczątkował jeszcze w zeszłym roku minister środowiska podpisując aneks do Planu Urządzenia Lasu w nadleśnictwie Białowieża. Dokument zakłada bowiem zwiększenie pozyskania drewna w tym nadleśnictwie z obecnych 63,4 tys. metrów sześciennych (na 10 lat) do 188 tys. metrów sześciennych. Leśnicy uzasadniają tę decyzję zniszczeniami spowodowanymi przez kornika drukarza, ale naukowcy i ekolodzy opowiadają się za pozostawienie puszczy bez ingerencji człowieka.
Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella już w styczniu zapowiadał, że KE będzie monitorować sytuację w najlepiej zachowanym pierwotnym lesie Europy. - Puszcza Białowieska jest nie tylko obszarem Natura 2000, ale jest także obszarem z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO - przypomniał. - Celem jest niewycinanie więcej drzew, niż jest to możliwe z punktu widzenia równowagi - mówił wtedy Vella.
Źródło: www.euractiv.pl
Podobne artykuły
- Komisja Europejska bada sprawę wycinki Puszczy Białowieskiej
Ministerstwo Środowiska wyznaczyło termin rozpoczęcia wycinki Puszczy Białowieskiej. KE analizuję sytuację i otrzymane ze strony Polski odpowiedzi i nie wyklucza podjęcia wobec naszego kraju kroków prawnych.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności