Dofinansowania i dotacje

Greenpeace zaskarży PPEJ (16951)

2014-03-14

Drukuj

Fukushima GPGreenpeace podejmuje kroki prawne przeciwko niedostatecznemu przygotowaniu programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Ekspertyza dotycząca skutków awarii jądrowych na Pomorzu potwierdza  wątpliwości społeczeństwa wyrażone pdczas konsultacji społecznych, które nie zostały uwzględnione przez rząd. Ekolodzy wzywają PGE EJ1 do przestrzegania prawa w trakcie przygotowywania projektu atomowego.

W trzecią rocznicę katastrofy atomowej w Fukushimie, 11 marca 2014 roku, dyrektor Greenpeace Polska Maciej Muskat ogłosił w Sejmie przygotowanie kroków prawnych związanych z tym, iż w przyjętym w lutym "Programie polskiej energetyki jądrowej" uwagi i wątpliwości ze strony społeczeństwa nie zostały wzięte pod uwagę w wystarczającym stopniu. Jednym z problematycznych zagadnień jest kwestia oszacowania skutków awarii w planowanej przez rząd elektrowni atomowej, która miałaby stanąć na Pomorzu. Raport omawiający tę kwestię został przekazany parlamentarzystom.

Podczas osobnego wydarzenia, które odbyło się przed południem, przed siedzibą PGE w Warszawie, Andrzej Sławiński z Komitetu Mieszkańców "Nie dla atomu w Żarnowcu, gm. Krokowa", któremu towarzyszyli aktywiści Greenpeace, zwrócił koncernowi PGE EJ1 znaczniki geodezyjne usunięte z miejsc wierceń na terenie wyznaczonej przez rząd, potencjalnej lokalizacji elektrowni atomowej w Lubiatowie. PGE EJ1 nie uzyskało jeszcze pozwolenia na rozpoczęcie prac wiertniczych, które mają służyć zbadaniu terenu pod inwestycję. Planowane 34 odwierty o głębokości do 225 metrów mogą spowodować nieodwracalne zmiany na terenie Wydm Lubiatowskich. W związku z tym Greenpeace wzywa inwestora do przeprowadzenia wymaganej prawem oceny oddziaływania na środowisko dotyczącej wierceń.

W poniedziałek 10 marca, w Gdańsku, Greenpeace opublikował raport ekspercki, który wskazuje, że możliwa awaria elektrowni atomowej może prowadzić do konieczności całkowitej ewakuacji Gdyni po trzech godzinach od zdarzenia, uczynić Gdańsk terenem niemożliwym do zamieszkania na dłuższy czas, jak również zagrozić zdrowiu dzieci w Warszawie w przypadku dużej koncentracji radioaktywnego izotopu jodu-137 [1].

Ekspertyza opiera się na dwóch raportach: pierwszy przygotowany przez Instytut Bezpieczeństwa i Studiów Ryzyka (ISRS) Uniwersytetu BOKU w Wiedniu [2], wskazuje na potencjalne emisje radioaktywnych izotopów w razie poważnej awarii w trzech proponowanych rodzajach reaktorów jądrowych. Drugi raport, autorstwa Departamentu Meteorologii i Geofizyki Uniwersytetu w Wiedniu (IMGW) [3], opisuje rozprzestrzenianie się skażenia w atmosferze.

– Uwagi obywateli, instytucji, organizacji ekologicznych i państw sąsiadujących, zgłoszonych do strategicznej oceny oddziaływania na środowisko "Programu polskiej energetyki jądrowej", wskazały na potrzebę rozważenia potencjalnych skutków awarii w elektrowni jądrowej. Rząd te wnioski odrzucił. Ekspertyza zlecona przez Greenpeace pokazuje, że nie jest to decyzja uzasadniona. Ponadto, to niedopuszczalne, że PGE EJ1 próbuje ominąć, wymaganą przez prawo procedurę oceny oddziaływania na środowisko odwiertów geologicznych już na wczesnym etapie realizacji programu – powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

– Jesteśmy w trakcie przygotowań do podjęcia kroków prawnych. Rząd jest prawnie zobowiązany do uwzględnienia ważnych uwag ze strony obywateli i krajów sąsiadujących, a tego nie zrobił. Czy dostaniemy gwarancję, że potencjalne ofiary awarii w reaktorze jądrowym będą w stanie odbudować swoje życie? Czy wszyscy poszkodowani otrzymają pomoc oraz pełną rekompensatę za poniesione straty? – dodał Maciej Muskat.
Mapy i symulacje rozprzestrzeniania się skażenia radioaktywnego w przypadku awarii dostępne tu: http://www.univie.ac.at/theoret-met/flexrisk_pl/.

 

Bibliografia:

[1] Czterostronicowe opracowanie omawiające te przypadki szczegółowo znajduje się tu:
www.greenpeace.org/poland/PageFiles/593854/prognozy_skazenia_pomorskie_GP.pdf

Opracowanie zawiera, między innymi, mapy pokazujące końcowy wynik rozprzestrzeniania się cezu-137 w wyniku trzech możliwych wypadków.© Greenpeace / Departament Meteorologii i Geofizyki – Uniwersytet Wiedeński – do użytku z podaniem źródła informacji.

[2] Sholly, S, Müllner, N, Arnold, N., and Gufler, K., 2014. Source terms for potential NPPs at the Lubiatowo site, Poland. Vienna, Universität für Bodenkultur Wien, Institut für Sicherheits- und Risikowissenschaften (ISRS), www.greenpeace.org//poland/PageFiles/593854/140219_Report_Source_terms_Poland2.pdf

[3] Seibert, P., Hofman, R and Philipp, A. 2014. Possible Consequences of Severe Accidents at the Proposed Nuclear Power Plant Site Lubiatowo near Gdańsk, Poland. Institut für Meteorologie und Geophysik - Universität Wien, greenpeace.pl/flexrisk/flexrisk_pl_report.pdf

 

źródło: Greenpeace Polska
www.greenpeace.pl

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej