- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Dofinansowania i dotacje
Organizacje pozarządowe o Krajowym Planie Energii i Klimatu (21570)
2020-11-10Drukuj
W projekcie PLAN-UP połączone siły europejskich organizacji pozarządowych: Carbon Market Watch, Energy Cities, European Environmental Bureau, Transport &Environment oraz Climact także dokonały krytycznego przeglądu polskiego Krajowego Planu Energii i Klimatu w jego wersji ostatecznej z 2019 roku. Jakie są z niego wnioski?
Jaki jest polski KPEiK?
W ramach pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej, do 2030 r., państwa członkowskie UE są zobowiązane do opracowania krajowych planów w zakresie energii i klimatu (KPEiK) w celu określenia celów klimatyczno-energetycznych do 2030 r. Po opublikowaniu zaleceń Komisji Europejskiej (KE) dotyczących projektów krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu, Polska przedstawiła ostateczny plan pod koniec 2019 r. Dokument planu, podzielony na dwie główne części, zawiera najpierw przegląd zaktualizowanego polskiego planu, a następnie ocenia, czy wzięto pod uwagę zalecenia KE, plan jest generalnie bardziej ambitny niż obecnie wdrażane prawodawstwo, zwłaszcza w sektorach transportu, budownictwa i rolnictwa.
Co się zmieniło w stosunku do wersji pierwotnej?
Zaktualizowana wersja polskiego KPEiK jest nieco dokładniejsza niż projekt. Jednak jest on nadal niezgodny z celami klimatycznymi UE na 2030 r., nie mówiąc już o wysokich ambicjach określonych w Europejskim Zielonym Ładzie. Rządowi polskiemu nie udało się przekształcić planu w skuteczne narzędzie do koordynacji i planowania polityki, chociaż w dużej mierze uwzględnił zalecenia KE, zwłaszcza poprzez dodanie szczegółów na temat różnych działań zawartych w krajowym planie w dziedzinie energii i klimatu. Uwzględniono również dodatkowe działania, a główny cel w zakresie energii odnawialnej został podniesiony z 21% do 23% do 2030 r. - co jest jednak uzależnione od dodatkowego finansowania UE (należy zauważyć, że w zaleceniach KE było wymagane 25%).
Czy mogliśmy się wypowiedzieć w sprawie KPEiK?
Nadal istnieje wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o udział społeczeństwa. W odniesieniu do projektu KPEiK odbyły się tylko jedne konsultacje społeczne, w okresie styczeń-luty 2019 r. W przypadku końcowego KPEiK nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych.
Polityki sektorowe w KPEiK?
Polski KPEiK obejmuje zarówno nowe, jak i już wdrożone polityki, których ambicje są różne w zależności od sektora. Rolnictwo pozostaje najbardziej problematycznym sektorem, w którym nie ma działań, których konkretnym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z tego sektora. W sektorze budownictwa i transportu wprowadzono pewne drobne ulepszenia i nowe działania. Wciąż jednak brakuje ogólnych szczegółów dotyczących wdrażania i finansowania wspomnianych programów. Ponadto działania mające na celu ograniczenie emisji z budynków w nadmiernym stopniu opierają się na (niezrównoważonym) wykorzystaniu biomasy i paliwa kopalnych.
Stosunek KPEiK do wegla
Polski KPEiK podtrzymuje opór rządu wobec wycofywania węgla (w 2030 r. udział węgla w miksie elektroenergetycznym nadal będzie wynosił 56%). Urzeczywistnia się to na przykład w jednym z kluczowych programów (Program Czyste Powietrze) polegającym na prostej wymianie starych kotłów węglowych do ogrzewania domów na nowe w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach.
Rekomendacje
Jeśli bardziej pozytywne elementy planu mają zostać utrzymane i wdrożone, kluczowe będzie utrzymanie zaangażowania politycznego, uszczegółowienie planów inwestycyjnych dla każdego sektora oraz zapewnienie spójności między nimi. Aby zapewnić powszechne poparcie, polski rząd musi znacznie lepiej angażować wszystkich interesariuszy w proces podejmowania decyzji dotyczących polityki klimatycznej. W rezultacie, plan energetyczno-klimatyczny może i powinien być kluczowym narzędziem zielonej odnowy, która pomoże Polsce wyjść z pandemii Covid-19 silniejszą, bardziej odporną i bardziej zrównoważoną.
Przeczytaj pełny raport
Pełny raport oceny KPEiK wykonany w projekcie PLAN-UP można znaleźć pod linkiem:
https://cdn.webdoos.io/planup/c8%20pl%20final.pdf
„Projekt PLAN-UP został dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu LIFE. Publikacja nie przedstawia oficjalnego stanowiska Komisji Europejskiej. Członkiem zespołu projektu PLAN-UP jest Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju”
Podobne artykuły
- Jak zaczęła się dyskusja o klimacie w Polsce?
Odbywające się obecnie w największych miastach Polski Obywatelskie Panele Klimatyczne są pokłosiem kilku lat działań takich organizacji jak Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. Pierwsze dyskusje z Polakami o klimacie odbywały się na poziomie powiatów już w 2012 roku w ramach projektu „ Dobry klimat dla powiatów ”.
Więcej
- Krajowy plan energii i klimatu na lata 2021 – 2030 w ocenie Komisji Europejskiej
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1999 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zmianą wielu dyrektyw Polska opracowała wersję roboczą Krajowego planu energii i klimatu na lata 2021 – 2030 (KPEiK). Następnie w oparciu o otrzymane rekomendacje ze strony Komisji Europejskiej rząd przygotował wersję finalną, która pod koniec 2019 roku została przekazana do Brukseli. W dniu 14.10.2030 roku Komisja Europejska opublikowała ocenę finalnych wersji krajowych planów energii i klimatu nadesłanych przez poszczególne kraje członkowskie, w tym także Polskę [1] .
Więcej
- Krajowy Plan Energii i Klimatu oczami Instytutu na rzecz Ekorozwoju
CAN-Europe wspólnie z 10 pozarządowymi organizacjami realizuje projektu UNIFY ( https://unify.caneurope.org/2020/02/26/unify-bringing-the-eu-together-on-climate-action-project-aims-to-align-eu-climate-target-and-funds-with-the-paris-agreement/ ), którego celem jest przedstawienie potencjału zwiększenia ambicji klimatycznych w trzech kluczowych procesach programowania tj.: finansowania na poziomie krajowym ze środków UE przeznaczonych na lata 2021-2027, krajowych planach w zakresie energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz krajowych strategiach długoterminowych do roku 2050.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności