Dofinansowania i dotacje

Jak ambitnie wdrożyć dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej? (15709)

2013-05-17

Drukuj

etykieta energetycznaW pierwszych dniach maja 2013 roku ukazała się publikacja pt. "EU Energy Efficiency Directive (2012/27/EU) Guidebook for Strong Implementation", czyli przewodnik po tym, jak w ambitny sposób wdrożyć nową unijną dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej.

Przewodnik po dyrektywie 2012/27/EU opracowany przez Coalition for Energy Savings adresowany jest do osób, które mogą uczestniczyć w procesie implementacji dyrektywy do ustawodawstwa krajowego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Niniejszy dokument ma w tym procesie pomóc i go usprawnić.

"Miałam już okazję przeczytać przewodnik i polecam go wszystkim, którzy będą zaangażowani w tworzenie prawa, przy pomocy którego dyrektywa zostanie wdrożona w Polsce. Przewodnik zawiera nie tylko omówienie kluczowych artykułów dyrektywy, lecz także szereg dobrych i sprawdzonych przykładów rozwiązań zebranych z różnych krajów, które mogą być pomocne przy opracowywaniu polskich regulacji" – mówi Agnieszka Tomaszewska, ekspertka Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Przewodnik zawiera również kalendarium wdrażania dyrektywy. To ważne, bo choć sama dyrektywa powinna zostać wdrożona w krajach członkowskich UE do 5 czerwca 2014 roku, to obowiązki wynikające z niektórych jej artykułów trzeba realizować już w tym roku. "Przykładem jest chociażby realizacja zapisów ujętych w art. 3 dyrektywy, tj. obowiązek przedłożenia do 30 kwietnia 2013 roku Komisji Europejskiej przez kraje członkowskie informacji na temat krajowych celów indykatywnych w zakresie efektywności energetycznej na 2020 rok" – dodaje Agnieszka Tomaszewska.

Przewodnik "EU Energy Efficiency Directive (2012/27/EU) Guidebook for Strong Implementation" opracowany został przez ekspertów Coalition for Energy Savings, która zrzesza organizacje pozarządowe, środowisko biznesu, związki zawodowe, pracowników naukowych, władze lokalne i partnerów społecznych z 30 krajów. Wszyscy oni widzą ogromny potencjał związany z efektywnością energetyczną i rozumieją jej strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju gospodarczego, redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także tworzenia miejsc pracy i poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw.

Publikacja (w języku angielskim) do pobrania w pliku PDF.

 

Instytut na rzecz Ekorozwoju
www.ine-isd.org.pl
dla ChronmyKlimat.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej