Dofinansowania i dotacje

Następna zagraniczna firma inwestuje w biogazownie w Polsce (15725)

2013-05-23

Drukuj

9 maja szwedzka firma Swedishbiogas International AB z Linköping kupiła poznańską spółkę Genergo, która ma wybudować biogazownię rolniczą o mocy 2 MW.

Za Genergo wraz z należącym do niej gotowym projektem instalacji biogazowej Szwedzi zapłacili 2,4 mln zł. Umowa kupna jest warunkowa, co w tym przypadku znaczy, że spółka Genergo musi w określonym czasie (do 30 czerwca 2014 r.) załatwić formalności związane z budową biogazowni i jej późniejszą eksploatacją. Chodzi m.in. o umowy na odbiór prądu i ciepła, które będzie produkować planowana instalacja, a także o kontrakty na dostawę surowca i sprzedaż pofermentu. Jeśli spółka nie spełni tych warunków w przyjętym w umowie terminie, zakup zostanie unieważniony.

Spółka Swedishbiogas International, która buduje i prowadzi instalacje biogazowe w trzech krajach (w Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej), to już kolejna zagraniczna firma, która inwestuje w budowę biogazowni rolniczych w Polsce. Pierwszą był Poldanor, wchodzący w skład duńskiego koncernu rolnego AXZON Group, którego właścicielem jest grupa kilkudziesięciu rolników z Danii. Poldanor ma dziś już 8 biogazowni rolniczych w Polsce i jest u nas rynkowym liderem w tej branży. Druga firma to niemiecki koncern Sudzucker, który wybudował biogazownię przy swej cukrowni w Strzelinie, a trzecia to czeska grupa BGS Energy Plus (notowana na polskiej giełdzie New Connect), inwestująca w instalacje biogazowe w Polsce poprzez jedną ze swych spółek – Volta Energy BGS. Owa spółka kupiła m.in. firmę Bioelektrownia Przykona, powołaną do budowy biogazowni rolniczej o mocy 1,9 MW w miejscowości Psary koło Turku. Nabyła ją wraz z gotowym projektem instalacji, która ma być wybudowana jeszcze w tym roku.

Jacek Krzemiński


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej