Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?

W Krakowie powołano specjalną jednostkę miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (20882)

2019-07-18

Drukuj
galeria

W Krakowie powołano nową jednostkę miejską "Klimat-Energia-Gospodarka Wodna". Ma się ona zajmować przygotowaniem miasta do zmian klimatu, m.in. budową zbiorników retencyjnych i sieci odwodniającej oraz zadaniami związanymi z energią odnawialną i rozwojem sieci komórkowej 5 G.

Jednym z projektów, którymi ma zająć się nowa jednostka jest budowa w Krakowie dużej farmy fotowoltaicznej. Miasto już teraz próbuje pozyskać teren pod tę inwestycję.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig prezentując radnym cel powołania nowej, finansowanej z budżetu miasta jednostki mówił, że do tej pory żadna miejska jednostka nie zajmowała się tymi trzema ważnymi obszarami. Dlatego - jak tłumaczył - potrzebny jest podmiot, który zrobi to kompleksowo.

Według Kuliga dodatkowym argumentem jest to, że Unia Europejska ma przeznaczyć znaczne środki na przedsięwzięcia związane z odnawialnymi źródłami energii, retencją wody i z innymi działaniami chroniącymi przed zmianą klimatu.

- Musimy być przygotowani do absorpcji tych środków - mówił wiceprezydent Krakowa.

Nowa jednostka zostanie utworzona 1 września br., a rozpocznie działalność od 1 stycznia. W okresie jej organizacji obowiązki dyrektora ma pełnić Jerzy Popiel, wiceprezes spółki Miejska Infrastruktura, która ma być rozwiązana.

Docelowo, jak zapowiedział Kulig, dyrektor jednostki "Klimat-Energia-Gospodarka Wodna" zostanie wybrany w konkursie. Jej pracownikami będą m.in. osoby zatrudnione dotychczas w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, które zajmowały się odwodnianiem. Planowany jest też nabór nowych osób - ekspertów od energii odnawialnej.

Na razie nie wiadomo, ile osób będzie zatrudnionych w jednostce ani jaki będzie jej budżet. Zgodnie z poprawkami przyjętymi przez radnych ogłoszony zostanie otwarty konkurs na dyrektora tej jednostki, które ma też mieć odpowiednie wykształcenie. Za powołaniem jednostki było 37 radnych, jeden był przeciw.

 

Źrodło: PAP 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej