- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Wybrano polskie ECO-MIASTA (17848)
2014-11-09Drukuj
6 polskich miast zostało laureatami drugiej edycji konkursu ECO-MIASTO 2014. Lublin, Malbork, Gdańsk, Nowy Dwór Mazowiecki, Kraków i Puławy najefektywniej realizują politykę zrównoważonego rozwoju.
Lublin i Malbork zwyciężyły w kategorii mobilność zrównoważona, Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki w kategorii efektywność energetyczna budynków, natomiast Kraków i Puławy zostały nagrodzone w dziedzinie gospodarki odpadami.
Organizatorem projektu ECO-MIASTO jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
Wszystkie projekty, które samorządy zgłosiły do tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO prowadzą do modernizacji otoczenia i poprawy warunków życia mieszkańców miast, przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na to, że staną się oni wzorem do naśladowania dla innych polskich miast. Z pewnością bowiem na to zasługują – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.
Najwięcej miast pretendowało do zwycięstwa w kategorii gospodarka odpadami – ich liczba wyniosła 16, w kategorii efektywność energetyczna budynków zgłosiło się 8 miast, natomiast o tytuł eco-miasta w kategorii mobilność zrównoważona rywalizowało 7 miast. Jury konkursu ECO-MIASTO oceniło zgłoszenia, uwzględniając podział miast ze względu na liczbę mieszkańców – poniżej 100 000 i powyżej 100 000.
Mobilność zrównoważona
Lublin i Malbork zwyciężyły za osiągnięcia w zakresie polityki mobilności zrównoważonej. W Lublinie duży udział w transporcie publicznym mają trolejbusy. Samorządowcy zapewniają, że w 2015 roku w mieście będzie łącznie blisko 60 km trakcji trolejbusowej. Lublin planuje także inwestycje w pojazdy hybrydowe i pojazdy elektryczne. W Malborku natomiast wdrażane są systemy P+R (park and ride) oraz B+R (bike and ride), a także projekt ELMOS, który promuje wprowadzenie elektrycznej mobilności jako środka transportu w miastach o małej i średniej wielkości.
Zwycięzcy, poza prestiżowymi statuetkami i publicznym uznaniem dla prowadzonych działań, otrzymają nagrodę ufundowaną przez firmę Renault – samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. Dodatkowo w kategorii mobilność zrównoważona wyróżnienia otrzymały Gdynia i Kraków. Kraków między innymi rozwija infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, tworząc stacje ładowania dla takich pojazdów. Gdynia natomiast planuje wprowadzić zniżki za parkowanie dla posiadaczy elektrycznych samochodów.
Efektywność energetyczna budynków
W kategorii efektywność energetyczna budynków laureatami zostały Gdańsk i Nowy Dwór Mazowiecki. Zdaniem jury Gdańsk wykazał się szczególnym zaangażowaniem w renowację starszych budynków miejskich oraz zainwestował w nowe, efektywne energetycznie obiekty, takie jak np. Europejskie Centrum Solidarności ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Nowy Dwór Mazowiecki sfinansował natomiast budowę nowoczesnej hali sportowej, a także wspierał prywatnych właścicieli domów. Jury przyznało także wyróżnienia, otrzymały je Bydgoszcz, Kraków i Zabrze.
Zwycięzcy w tej kategorii otrzymali statuetki oraz nagrody dodatkowe ufundowane przez firmy Saint-Gobain i Schneider Electric. Dla 2 przedstawicieli tych miast firma Saint-Gobain ufunduje dwudniową wizytę w Centrum Innowacji Saint-Gobain DomoLab w Paryżu. Ponadto firma Schneider Electric wręczyła nagrodę Miastu Gdańsk, zwycięzcy w kategorii z liczbą mieszkańców powyżej 100 000. Dla szkoły wybranej przez laureata firma przygotuje projekt systemu sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposaży obiekt w urządzenia tego systemu. Dodatkowo po modernizacji budynku i wykonaniu instalacji tego systemu przez szkołę, Schneider Electric zapewni wsparcie inżynierskie potrzebne do prawidłowego jego uruchomienia.
Gospodarka odpadami
Kraków i Puławy – zwycięskie miasta w kategorii gospodarka odpadami – wprowadzają kompleksowe rozwiązania w tym segmencie zrównoważonego rozwoju. Kraków dzieli się doświadczeniem z innymi gminami w zakresie budowy i funkcjonowania jednego z pierwszych w Polsce punktów selektywnej zbiórki odpadów (Lamusownia), a Puławy podejmują działania edukacyjne oraz intensywnie starają się pozyskiwać środki unijne na rzecz gospodarki odpadami. Miast, które otrzymały wyróżnienie w tej kategorii jest aż 5 i są to: Bydgoszcz, Dąbrowa Górnicza, Ełk, Toruń i Wołomin.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności