- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Polska przed ONZ-owską konferencją klimatyczną (15445)
2013-03-11Drukuj
Komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu Connie Hedegaard powiedziała, że jako gospodarz szczytu klimatycznego ONZ Polska ma ważną rolę w tegorocznych negocjacjach klimatycznych. Wyraziła jednak przekonanie, że nasz kraj „świetnie da sobie z tym radę".
W dniach 11-22 listopada Polska będzie gospodarzem najważniejszego forum dyskusji o światowej polityce klimatycznej – konferencji ONZ COP19. W tym wydarzeniu weźmie udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 państw.
COP19 na Stadionie Narodowym w Warszawie
Komisarz Hedegaard i polski minister środowiska Marcin Korolec omawiali w tym tygodniu w Warszawie przygotowania do ONZ-owskiej konferencji, która odbędzie się na Stadionie Narodowym. Oboje przewidują, że Europie uda się zaprezentować wspólne stanowisko na tym globalnym forum.
Ich rozmowy dotyczyły przygotowań logistycznych, wyzwań związanych z organizacją konferencji oraz agendy przygotowanej w czasie zeszłorocznej konferencji w Durbanie.
Początek negocjacji globalnego porozumienia
„Konferencja w Warszawie będzie początkiem globalnych negocjacji i początkiem globalnego porozumienia klimatycznego, które ma obowiązywać po 2020 roku" – powiedział minister Korolec. Przypomniał, że zakończenie negocjacji planowane jest na 2015 rok w Paryżu. W jego ocenie, Europa daje znakomity przykład tego, jak należy prowadzić negocjacje.
Polska głównym negocjatorem
Unijna komisarz podkreśliła natomiast, że organizacja konferencji w Warszawie oznacza, iż Polska będzie wiodącym negocjatorem i na niej właśnie spocznie odpowiedzialność za wypracowanie wspólnego stanowiska Europy. Dodała, że dla państwa-gospodarza takiego spotkania jednoznaczne i stanowcze przedstawienie unijnego stanowiska w sprawie polityki klimatycznej jest bardzo istotne.
„Ważne jest, by poczynić pewne działania, by Europa była mniej zależna od paliw kopalnych i równocześnie pogodzić różne interesy, takie jak walka z kryzysem gospodarczym, tworzenie nowych miejsc pracy i zapewnienie większej efektywności energetycznej w Europie" – argumentowała Hedeegard.
UE powinna mówić jednym głosem
Zapytana o szanse na kompromis podczas konferencji, wobec utrzymujących się różnic w stanowiskach Polski i Unii Europejskiej w zakresie polityki klimatycznej, komisarz podkreśliła, że nie dostrzega różnic ideologicznych między Polską a Unią.
„To, co stanowi priorytety dla UE, to także priorytety dla Polski. Moja wizyta tutaj ma na celu przedyskutowanie możliwości opracowania wspólnego planu w zakresie polityki klimatycznej" – dodała. Wyraziła także przekonanie, że dla Polski, jako lidera negocjacji, będzie ważne, by Europa mówiła jednym głosem.
Minister Korolec zapewnił, że nie obawia się, iż UE nie zaprezentuje wspólnego stanowiska podczas konferencji. „Nasze dotychczasowe doświadczenia z Durbanu i Dohy pokazują, że UE umie wypracować kompromis i jest zjednoczona wobec reszty świata" - powiedział.
Początek negocjacji ws. polityki energetycznej UE
Pytana przez dziennikarzy o rozpoczynające się pod koniec marca konsultacje ws. polityki energetycznej UE po 2020 roku komisarz Hedegaard powiedziała, że będzie to debata, która powinna określić cele UE do 2030 roku. W jej ocenie, takie porozumienie może zostać uzgodnione przed ewentualnym zakończeniem międzynarodowych negocjacji ws. polityki klimatycznej po 2020 roku.
„Na pewno ważne jest, by wypracować takie porozumienie przed 2015 rokiem, byśmy wiedzieli, co Unia będzie robić po 2020 roku. Podczas warszawskiego szczytu pojawią się też kluczowe pytania, by określić to, co jest (możliwe do osiągnięcia) w Europie" - powiedziała unijna komisarz ds. klimatycznych.
Konkurs na logo COP19
Resort środowiska poinformował także, że w poniedziałek ogłoszono konkurs dla studentów uczelni artystycznych na projekt logo szczytu klimatycznego w Warszawie. Chętni mogą zgłaszać swoje prace do 25 marca, a regulamin konkursu znajduje się na stronie resortu środowiska.
Podczas swojej wizyty w Warszawie komisarz Hedegaard spotkała się także z wicepremierem i ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, sekretarzem stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotrem Serafinem oraz przedstawicielami polskiego Parlamentu.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności