- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
ADAPTCITY – klimatyczna strategia dla Warszawy (17641)
2014-09-01Drukuj
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Miasto Stołeczne Warszawa, Unia Metropolii Polskich oraz Verband Region Stuttgart przystąpiły do realizacji projektu ADAPTCITY. Projekt ma na celu przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy. Będzie to pierwsza tego typu strategia w Polsce.
W piątek 29 sierpnia odbyło się w warszawskim Ratuszu spotkanie Zespołu do spraw ochrony klimatu. Otworzyła je i przysłuchiwała się obradom prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednym punktów obrad było wystąpienie dr Wojciecha Szymalskiego wiceprezesa Instytutu na rzecz Ekorozwoju i koordynatora projektu ADAPTCITY. Przedstawił w nim informacje o projekcie oraz o korzyściach dla miasta wynikających z jego realizacji.
Odnosząc się do założeń projektu, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że ADAPTCITY stworzy dla Warszawy „mapę drogową”, która pozwoli zminimalizować skutki zmian klimatycznych we wszystkich obszarach funkcjonowania miasta i jego mieszkańców. Dlatego też na spotkaniu obecni byli szefowie kluczowych biur magistratu, instytucji odpowiedzialnych m.in. za bezpieczeństwo, zdrowie i komunikację.
Jak zaznaczył Szymon Tumielewicz, z-ca dyrektora Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Ministerstwie Środowiska, projekt ADAPTCITY jest komplementarny wobec działań prowadzonych na szczeblu rządowym w ramach „Strategicznego Planu Adaptacji” (SPA 2020), którego celem jest określenie działań, które należy podjąć do 2020 roku w obszarach najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu.
Jak zauważyli prelegenci projekt ADAPTCITY jest również pilotażem dla podobnych strategii, które powinny być opracowane dla innych miast w Polsce.
O PROJEKCIE ADAPTCITY
Pełny tytuł projektu ADAPTCITY to „Przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu miasta metropolitalnego przy wykorzystaniu mapy klimatycznej i partycypacji społecznej”.
- Chcemy przedstawić z jednej strony metodykę przygotowywania tego typu dokumentów, które powinny wychodzić od dobrze nakreślonego ryzyka związanego ze zmianami klimatu. Temu służy mapa klimatyczna, która powstanie przed strategią. Natomiast z drugiej strony chcemy przekonać mieszkańców Warszawy, że warto się w adaptację do zmian klimatu zaangażować i zgłaszać swoje inicjatywy miastu w tym zakresie tak, jak to było w przypadku np. budżetu obywatelskiego na rok 2015 – wyjaśnia koordynator projektu dr Wojciech Szymalski. Oprócz działań wymienionych przez koordynatora w mieście powstaną także tablice edukacyjne o lokalnym klimacie, będą prowadzone debaty dzielnicowe na temat zmian klimatu, a w perspektywie czeka nas poprawa jakości życia.
- Rezultaty projektu, które powinny być m.in. wynikiem wdrażania strategii adaptacji do zmian klimatu, mają prowadzić do zmniejszenia problemów i utrudnień jakie zmiany klimatu mogą wywołać w życiu miasta. Zakładamy, że dzięki realizacji strategii wzrośnie komfort życia mieszkańców. Strategia będzie naszą mapą drogową prowadzącą do stopniowego zmniejszania ryzyka i wrażliwości na zdarzenia takie jak ulewy, powodzie, gwałtowane wiatry czy tzw. wyspy ciepła. W działania prewencyjne muszą się włączać praktycznie wszyscy, nie tylko administracja, dlatego zależy nam na partycypacji mieszkańców w projekcie. Ważną sprawą jest właściwa ocena kosztów zaniechania, czyli ile nas coś będzie w przyszłości kosztować jeżeli dziś nie podejmiemy pewnych działań – twierdzi Leszek Drogosz z Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy. Aby zrealizować zakładane cele partnerzy projektu będą zapoznawać się z działaniami adaptacyjnymi w innych miastach Europy, głównie w Stuttgarcie. Tam po raz pierwszy na kontynencie przygotowano mapę klimatyczną i strategię adaptacji miasta do zmian klimatu. W tym celu współpracuje przy projekcie Verband Region Stuttgart, zrzeszenie ds. współpracy w regionie metropolitalnym Stuttgartu.
Metody działania w obliczu zmian klimatu wypracowane w Warszawie będą rozpowszechniane w największych miastach kraju. Działania w tym zakresie będzie prowadzić Unia Metropolii Polskich, która zorganizuje Klimatyczne Fora Metropolitalne oraz będzie ogniskować proces współpracy polskich metropolii wokół problemu adaptacji do zmian klimatu w ramach swoich działań statutowych. W promocji pomoże także daleko posunięta współpraca zespołu projektowego z Ministerstwem Środowiska w ramach ministerialnych działań na rzecz realizacji krajowej strategii adaptacji (SPA 2020) uchwalonej w 2013 roku przez rząd.
Projekt rozpoczął się 1 lipca 2014 roku i ma się zakończyć w grudniu 2019 roku. Jest to jeden z niewielu projektów w Polsce finansowanych przez Komisję Europejską w ramach komponentu „Informacja i Komunikacja” programu LIFE+ 2007-2013. Dodatkowe wsparcie finansowe zagwarantował zespołowi projektu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
źródło: Instytut na rzecz Ekorozwoju
www.ine-isd.org.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności