- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Nowa Zelandia nadal na prowadzeniu (15128)
2012-12-04Drukuj
Do końca negocjacji pozostały cztery dni. Kto zdobędzie nagrodę "Dinozaura Roku"? Na czoło stawki wysunęła się niespodziewanie Nowa Zelandia, która uzbierała już pięć wyróżnień. Tuż za nią plasuje się Kanada z trzema Skamielinami. Jedną nagrodę zdobyła także Polska.
Dzień 4, 29 listopada
1. miejsce – Polska
To pierwsza nagroda dla Polski podczas tegorocznej konferencji, przyznana dzień po tym, gdy Polska została ogłoszona gospodarzem COP 19. Minister Korolec uważa, że to nie kwestia przeniesienia niewykorzystanych uprawnień do emisji powinna być priorytetem podczas rozmów, lecz długość i wysokość zobowiązań na drugi okres rozliczeniowy. Polska nie chce zrezygnować ze swoich wielkich nadwyżek, przedkładając własne korzyści finansowe nad ochronę wspólnego środowiska. Minister broni przyznanych jednostek AAU – uważa, że to prawo nabyte i Polska może je dowolnie rozdysponować. CAN podkreśla, że kwestia zagospodarowania AAU jest kluczowym elementem wypracowywania kształtu i skuteczności drugiego okresu.
2. miejsce – Rosja
Rosyjski wicepremier dzień wcześniej po rozmowach ministerialnych potwierdził, że jego kraj nie przystąpi do przedłużonego protokołu z Kioto. W przyszłym tygodniu Rosja ogłosi cele redukcyjne, ale nie zostaną one przypisane do drugiego etapu. Przez ten sprzeciw Rosja straci szansę wzięcia udziału w JI – mechanizmie wspólnych wdrożeń w przyszłości, w których chciała uczestniczyć. Może się to mocno odbić na rozwoju gospodarki niskoemisyjnej Rosji.
Dzień 5, 30 listopada
1. miejsce – Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone
Nie chcą przyjąć wspólnych zasad rachunkowości. Nowa Zelandia oświadczyła, że możliwe jest tylko podejście pragmatyczne, a więc oparte na twardych dowodach. Nie chce podpisywać zobowiązań, gdyż uważa to za właściwą decyzję i prędzej czy później inne państwa także to zrozumieją. Tymczasem jak podkreśla CAN, huragan Sandy udowodnił, że zmiany klimatu nie będą czekać i to właśnie podpisanie Kioto 2 jest krokiem naprzód.
Stany natomiast dawno nie podejmowały działań w tej kwestii. "Nie jest dłużej do przyjęcia jedynie opisywanie systemu jako 'rygorystyczny, jednoznaczny i przejrzysty'. Należy się wreszcie zgodzić w sprawie zasad, aby porozumienie ruszyło. Czas zabrać się do pracy!" – nawołuje jury.
2. miejsce – Kanada
"Och, Kanado, kiedy zrobisz sobie przerwę w Skamielinach?" – pyta retorycznie CAN. Kanada wycofała się z protokołu, nie chce wspierać działań mitygacyjnych, a teraz stara się zerwać ustaloną praktykę wsparcia NAMA*. "Mieliśmy nadzieję, że skoro nie chcesz ograniczać emisji, to przynajmniej włączysz się do wspierania tych, którzy cierpią z powodu twoich migrujących zanieczyszczeń".
Dzień 8, 3 grudnia
1. miejsce – Nowa Zelandia
Minister środowiska nie rozumie, że drugi okres zaangażowania jest kluczowy dla utrzymania zasad i ciągłości systemu. Nowa Zelandia sama sobie szkodzi nie chcąc podjąć żadnych QUELRO, chociaż nic by to ją nie kosztowało. "Nowa Zelandia porzuca swój interes narodowy w imię czego? Uważaj Kanado, masz konkurencję" – podsumowuje CAN.
2. miejsce – Kanada
Za poważną "amnezję klimatyczną". Kanada opublikowała sprawozdanie z (nie)działań w sprawie w ciągu ostatnich 3 lat redukujących zanieczyszczenie powietrza. Niestety, zapomniała o najważniejszym – jako pierwszy kraj w historii formalnie wycofała się z protokołu z Kioto, chociaż nadal negocjuje na obecnym COP-ie. "Może nie chce się przyznać, że już zrezygnowała. Kanada zapracowała na Skamielinę za największy przykład amnezji, jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Jeśli można zapomnieć o czymś takim, to ciekawe, co będzie następne" – mówi jury.
"Promień dnia" – Monako
Za wybitnie zdecydowaną postawę osiągnięcia 30% redukcji emisji do roku 2020. Jest na dobrej drodze, aby wypełnić swoje zobowiązania z pierwszego okresu i zachęca do tego także inne kraje. Monako służy jako doskonały przykład, którego COP potrzebuje.
Rok temu w rankingu zdecydowanie prowadziła Kanada za politykę sprzeciwu wobec Kioto i propagowanie wydobycia piasków bitumicznych. Tym razem ustępuje Nowej Zelandii, która usiłuje zaprzepaścić wysiłki dążące do zaprojektowania drugiego okresu rozliczeniowego. Do końca rozmów pozostało jeszcze kilka dni. Czy zmieni swoją politykę i zacznie współpracować na rzecz ambitnego porozumienia?
* NAMA (nationally appropriate mitigation actions) – działania zapobiegające zmianom klimatu na poziomie krajowym, w ramach możliwości każdego kraju.
OB, ChronmyKlimat.pl
na podstawie: www.climatenetwork.org
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności