- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Energetyka wiatrowa receptą na kryzys?
2012-04-27W Kopenhadze zakończyła się największa doroczna impreza poświęcona energetyce wiatrowej w Europie ─ targi EWEA 2012. Dyskutowano o obecnym stanie i perspektywach pozyskiwania energii z wiatru. Już w maju podczas Konferencji i Targów PSEW ─ najważniejszego wiatrowego wydarzenia w Polsce dowiemy się jak dorównać w tej dziedzinie najlepszym europejskim i światowym wzorcom.
Więcej
-
Rozmowy o energii i klimacie – zagrożenie czy szansa?
2012-04-26"Nadchodzące dyskusje o energetycznej i klimatycznej mapie drogowej oraz pakiecie infrastruktury energetycznej są szansą na bardziej produktywną i pojednawczą relację Unii Europejskiej i Polski. Zaprzepaszczenie takiej możliwości może okazać się bardzo kosztowną porażką" – twierdzi Thomas Spencer z paryskiego Instytutu na rzecz Ekorozwoju i Stosunków Międzynarodowych.
Więcej
-
Sposób na klimat? Białe dachy i chodniki
2012-04-26Wystarczy przemalować budynki i chodniki miast na biało, aby zredukować emisje CO2 nawet o 150 Gt w ciągu 50 lat – obliczyli właśnie kanadyjscy naukowcy. To proste do zastosowania i tanie rozwiązanie może nie tylko zredukować negatywne skutki tzw. "miejskich wysp ciepła", lecz także okazać się bardzo pomocne w walce globalnym ociepleniem.
Więcej
-
Spaliny bardziej zabójcze niż wypadki
2012-04-26Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem ulicznym powoduje dwukrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe – wynika z badania jakości powietrza w Wielkiej Brytanii.
Więcej
-
Przeminęło z węglem
2012-04-25Od miesięcy atakują nas informacje o korzyściach, jakie polskiej gospodarce przynosi węgiel. Proszę sobie przypomnieć rzeczowy artykuł prasowy, audycję radiową czy też program telewizyjny o tym, w jakim stopniu górnictwo lub spalanie węgla wpływa na jakość życia, jakość gleb i plonów czy czystość wód. Ilu komentatorów czy redaktorów, których ceni się za obiektywność, podjęło publicznie ten temat? Ile opracowań czy publikacji powstałych przez ostatnie 20 lat pozwoliło chociaż zastanowić się, czy raz wybrana w latach 70. droga rozwoju jest słuszna?
Więcej
-
Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE
2012-04-25Polska nie chce ponownego "otwarcia" pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy natomiast dyskusji: co po roku 2020? – podkreślała podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Beata Jaczewska podczas konferencji "Impas czy nowe otwarcie? Przyszłość polityki klimatycznej UE". Gość debaty, dyrektor Artur Runge-Metzger z Dyrekcji Generalnej ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej zapewniał, że KE będzie przekonywać polski rząd do ambitnej polityki klimatycznej.
Więcej
-
Maciej Nowicki: Horyzontem strategii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest próg 15% do 2020 r.
2012-04-25"Jeżeli zapanują sprzyjające warunki prawne to te wszystkie źródła mogłyby doprowadzić do realizacji naszych europejskich zobowiązań, bez specjalnego uszczerbku dla cen energii. Ważne jest, by uregulowania prawne sprzyjały rozwojowi, a nie go hamowały" – mówi prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska w rozmowie z EurActiv.
Więcej
-
Reportaż z I Samorządowej Konferencji Klimatycznej
2012-04-24I Samorządowa Konferencja Klimatyczna okazała się bardzo ciekawa i owocna, a także cieszyła się dużym zainteresowaniem. Poniej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
Więcej
-
Nowe elektrownie węglowe bez CCS zakazane w Stanach Zjednoczonych
2012-04-24Poniżej sygnalizacja podstawowych parametrów nowego standardu środowiskowego dla elektrowni węglowych w Stanach Zjednoczonych, opublikowanego przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Więcej
-
Europejski Tydzień Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukushimy”
2012-04-24W dniach 23-29 kwietnia w ponad dwudziestu polskich miastach odbywać się będą wydarzenia edukacyjno-informacyjne organizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Akcji "Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy". W tym samym czasie podobne akcje organizowane będą także na Ukrainie, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii.
Więcej
-
Energetyczne dylematy Unii Europejskiej
2012-04-24Komisja Europejska organizuje debatę na temat energetycznych celów Wspólnoty po roku 2020. W komunikatach związanych z tym tematem jednym z najczęściej wymienianych krajów jest Polska.
Więcej
-
Mieczysław Kasprzak: Energia odnawialna nie zastąpi nam w całości potrzebnej energii
2012-04-23"Zależy nam, by energia była produkowana jak najbliżej ostatecznego odbiorcy, w małych wytwórniach, żeby nie było strat podczas jej przesyłania. Także po to, by każdy mógł w ramach własnych możliwości tę energię elektryczną lub ciepło produkować" – mówi w wywiadzie dla EurActiv.pl wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, odpowiedzialny m.in. za rozwój odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki poprawia efektywność energetyczną
2012-04-23System białych certyfikatów, wsparcie przedsięwzięć termoizolacyjnych oraz programy wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to główne propozycje Ministerstwa Gospodarki zawarte w drugim krajowym planie działań dotyczącym efektywności energetycznej w Polsce. Rada Ministrów przyjęła dokument MG 17 kwietnia 2012 r.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu zagraża pandom wielkim
2012-04-23Na wolności żyje zaledwie 1,6 tys. pand wielkich, a w ciągu najbliższych 70 lat ponad połowa obszaru obecnych siedlisk tych zwierząt będzie dla nich niedostępna z powodu zmian klimatu – wynika z badania opisanego w magazynie "International Journal of Ecology".
Więcej
-
Ile kosztuje wsparcie dla współspalania?
2012-04-22Na wsparcie energetyki odnawialnej za pomocą zielonych certyfikatów w zeszłym roku wydano w sumie 4,5 mld zł. Ile z tej kwoty przypadło operatorom instalacji współspalających biomasę i węgiel?
Więcej
-
Ogniwa PV o wydajności 24% trafią do masowej produkcji
2012-04-22SunPower uruchamia masową produkcję ogniwa fotowoltaicznego o mocy 24%. Będzie to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań dostępnych na globalnym rynku PV.
Więcej
-
Jest pierwsze pozwolenie na morską farmę wiatrową
2012-04-21Wydano pierwsze pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskiej farmy wiatrowej. Kto je otrzymał?
Więcej
-
Największa plantacja biomasy w Europie na Pomorzu
2012-04-21International Paper ogłosiła 19 marca br. podpisanie umowy z GreenWood Resources (GWR), na mocy której na Pomorzu powstanie największa w Europie plantacja biomasy.
Więcej
-
Ruszył projekt badania zmian klimatycznych na domowych komputerach
2012-04-20Amerykańscy i brytyjscy naukowcy uruchomili otwarty projekt badania zmian klimatycznych. Podobnie jak wcześniejszy projekt SETI i ten korzystać będzie z ochotników analizujących dane na domowych komputerach PC i notebookach – poinformował "Computerworld".
Więcej
-
Sonik: przestrzeganie przepisów pozwala na bezpieczne wydobycie gazu łupkowego
2012-04-20Gaz łupkowy w krajach, w których dominującym surowcem jest węgiel, jest bardziej przyjazny dla środowiska, może stanowić element dywersyfikacji energetycznej, a także wpisuje się w unijną strategię zakładającą dojście do gospodarki niskoemisyjnej w 2050 r. – podkreśla europoseł Bogusław Sonik (PO, EPL). Jak dodaje, obecne przepisy prawne obowiązujące w Unii Europejskiej są wystarczające, by zapewnić bezpieczną eksploatację gazu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności