Aktualności

Oddalenie skargi Fundacji ClientEarth dotyczącej elektrowni Opole (15412)

2013-02-26

Drukuj

emisja sxcWojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał w dniu 19 lutego 2013 r. wyrok, którym oddalił skargę Fundacji ClientEarth dotyczącą rozbudowy Elektrowni Opole. "Decyzję o dalszych krokach podejmiemy po otrzymaniu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem" – pisze Koalicja Klimatyczna.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 19 lutego br. wydał wyrok, którym oddalił skargę Fundacji ClientEarth dotyczącą rozbudowy Elektrowni Opole. Wyrok sądu nie zmienia tego, jak ocenia sprawę Koalicja Klimatyczna, gdyż rząd nadal nie doprowadził do implementacji dyrektywy CCS – regulacji unijnej służącej ochronie ludzi oraz środowiska.

Przy planach budowy nowych mocy węglowych, prawo Unii Europejskiej wymaga od organów władzy publicznej przeprowadzenia oceny możliwości zastosowania technologii wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin (CCS).

Wraz z innymi polskimi organizacjami pozarządowymi, Fundacja ClientEarth uczestniczyła w ocenie oddziaływania na środowisko planów rozbudowy elektrowni węglowej w Opolu. Fundacja ClientEarth sprzeciwia się temu projektowi w jego obecnym kształcie, gdyż pomimo olbrzymiego wpływu przedsięwzięcia na środowisko i zdrowie, zastosowane technologie ochronne nie są wystarczające.

"Dzisiejszy wyrok potwierdza, iż zaniedbania jakich dopuścił się rząd, nie dostosowując na czas polskich przepisów do europejskiego prawa ochrony środowiska, mogą mieć fatalne konsekwencje dla stanu środowiska i zdrowia Polaków" – stwierdził Robert Rybski, prawnik ds. klimatu i energii w ClientEarth.

"Dyrektywa ma kluczowe znaczenie, by miks energetyczny Polski stał się nowoczesny. Tymczasem Fundacja ClientEarth jest zaniepokojona niepowodzeniem polskiego rządu we wdrożeniu dyrektywy do prawa krajowego" – powiedział Robert Rybski. "Ten brak może wprawiać w zakłopotanie, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż Polska ma przewodniczyć najbliższemu szczytowi COP19, międzynarodowej konferencji klimatycznej ONZ".

Zgodnie z raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, roczna emisja samego dwutlenku węgla z dwóch nowych bloków w Elektrowni Opole wyniesie ponad 9 mln ton, czyli będzie równa rocznej emisji CO2 ponad 3 milionów aut[1].

Niedoskonałość oceny oddziaływania na środowisko wynikała z faktu, iż rząd nie dostosował polskiego prawa do prawa unijnego – w szczególności w zakresie dyrektywy CCS.

Dla tak dużych elektrownii węglowych dyrektywa CCS wymaga przeprowadzenia oceny możliwości zastosowania systemu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (tzw. "CCS-readiness"). Termin wprowadzenia do polskiego prawa obowiązku przeprowadzenia takiej oceny minął 25 czerwca 2011 roku. Biorąc pod uwagę, iż dyrektywa została przyjęta 23 kwietnia 2009 r., rząd miał ponad 3 lata na jej implementację, tymczasem nie została ona dokonana do dnia dzisiejszego.

Fundacja ClientEarth będzie dążyć do wypełnienia przez nową elektrownię wszystkich wymagań prawa ochrony środowiska w celu ochrony zdrowia Polaków oraz stanu środowiska. Fundacja ClientEarth wystąpi o sporządzenie uzasadnienia wyroku wydanego w dniu dzisiejszym. Decyzję o dalszych krokach podejmie po otrzymaniu odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. Fundacja dziękuje licznym polskim organizacjom pozarządowym, które wspomagały nas w trakcie postępowania.


Przypisy:
[1] Przy założeniu rocznego przebiegu na poziomie 20.000 km i emisji na poziomie 150 g/km emitowane będą 3 tony CO2 rocznie.

 

źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej