- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Salon wiedzy w stolicy – seminarium RD bud w Warszawie (15483)
2013-03-14Drukuj
Zorganizowana 21.02.2013 roku w warszawskim hotelu Novotel Airport konferencja „Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej" była kontynuacją wdrożonego przez firmę RD bud w 2010 roku projektu „Partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa". Trzecia już edycja przedsięwzięcia ma pomóc w upowszechnianiu na polskim rynku kluczowych założeń zrównoważonego budownictwa oraz krzewić horyzontalną współpracę wszystkich grup zawodowych, biorących udział w procesie realizacji inwestycji budowlanych.
Po raz jedenasty firma RD bud zgromadziła uznanych ekspertów z branży budowlanej oraz reprezentantów instytucji i firm, którym bliska jest tematyka zrównoważonego budownictwa.
Cykliczne spotkania edukacyjne organizowane przez firmę RD bud do tej pory m.in. w Katowicach, Wrocławiu i Warszawie miały charakter forum wymiany wiedzy, gdzie każdy z uczestników chętnie dzielił się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Zorganizowane 21.02.2013 roku seminarium w stolicy zarówno pod względem przedstawianych zagadnień, jak i zaangażowania prelegentów i uczestników seminarium nie odbiegało od standardów przyjętych w ubiegłych latach przez firmę RD bud.
Branżowy dialog
W trakcie konferencji poświęconej tematyce „Budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej" kompleksowo omawiano zagadnienia umożliwiające realizację budowy uwzględniającej istotne aspekty środowiskowe zarówno pod względem prawno – finansowym, jak i praktycznym. Istotną częścią seminarium były prezentacje prelegentów uznanych w branży firm i instytucji. W pierwszej części konferencji uczestnicy spotkania zapoznali się z zagadnieniem: „Ramy prawne, udogodnienia i zachęty finansowe dla zrównoważonych inwestycji". Kwestie te przybliżali : dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Marta Janowicz – Stradomska z CERTO Kancelaria Prawna, dr inż. Michał Piasecki z Instytutu Techniki Budowlanej oraz Anna Żyła z Banku Ochrony Środowiska w Warszawie. W drugiej części szczegółowej analizie poddano z kolei zagadnienie: „Inwestycja w zrównoważone budownictwo – inwestycją w rozwój technologiczny materiałów budowlanych przyjaznych środowisku". Ekspertami w tym temacie byli: Jolanta Lessig z Pilkington
Polska, Henryk Kwapisz z Isover, Mirosław Czarnik z Górnośląskiego Parku Przemysłowego oraz Tadeusz Pawlaczyk z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Guntera Schlagowskiego . Dopełnieniem pierwszej i drugiej części wystąpień były panele dyskusyjne, w których poza prelegentami głos zabrali również: Małgorzata Jędrzejowska Popiołek z Fundacji Poszanowania Energii, Wiktor Piwkowski z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Robert Rodzik z SELENA SA. Dzięki tak obszernej i fachowej prezentacji wiedzy uczestnicy seminarium mogli poznać głos ekspertów i skonfrontować różne punkty widzenia na prezentowane kwestie. Poruszane zagadnienia były również doskonałym wstępem do warsztatów, w których udział wziąć mogli wszyscy goście seminarium.
Wejście w rolę praktyka
Kluczowym elementem konferencji były warsztaty, w czasie, których w oparciu o dostarczone przez firmę RD bud plany oraz kwestionariusz aspektów środowiskowych uczestnicy seminarium mieli rozplanować koncepcję budowy o niskiej szkodliwości środowiskowej. Gotowych do podjęcia tego wyzwania podzielono na 5 zespołów, z których każdy pracował nad innym projektem. Organizator zadbał, by poddane weryfikacji obiekty budowlane były zróżnicowane zarówno ze względu na położenie budowy – w ścisłym centrum miasta, na peryferiach miasta, w strefie przemysłowej - jak i ze względu na charakter budowanego obiektu – centrum handlowe, biurowce, zakład produkcyjny, hotel. Uwzględniając taką różnorodność przeznaczenia oraz lokalizację każdego z projektów seminarzyści musieli wziąć pod uwagę takie aspekty jak: wpływ na środowisko, segregacja odpadów budowlanych, ciągi komunikacyjne, strefa dostaw, uciążliwość dla sąsiedztwa oraz zużycie energii. W czasie warsztatów eksperci z firmy RD bud byli do dyspozycji zespołów i służyli im pomocą i radą przy wykonaniu zadania. Po zakończeniu prac grupy przedstawiały efekty swoich działań. Każdej prezentacji towarzyszyło omówienie aspektów środowiskowych, jakie zdecydowano się wdrożyć oraz uzasadnienie wybranych rozwiązań dla konkretnego projektu. Zdaniem eksperta z firmy RD bud - Jean – Luc Darras, który dokonał oficjalnego podsumowania warsztatów, wszyscy uczestnicy seminarium bardzo dobrze poradzili sobie z tym wymagającym zadaniem.
Zainicjowany przez firmę RD bud cykl seminariów „Zrównoważone projektowanie – partnerstwo dla zrównoważonego budownictwa" to inicjatywa, która zakłada partnerstwo i wymianę wiedzy na każdym etapie inwestycji. Spotkania, takie jak tegoroczne seminarium w Warszawie, zbliżają do realizacji projektów, które zrewolucjonizują dotychczasowe standardy w budownictwie a tym samym spopularyzują ekologiczne i przyjazne środowisku projekty zagospodarowania terenów miejskich. Kolejne seminarium poruszające tematykę zrównoważonego projektowania firma RD bud planuje zorganizować pod koniec września 2013 r. również w Warszawie.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności