więcej


Zielona gospodarka

Zielone finansowanie - debata on-line (20741)

2019-03-04

Drukuj
galeria

08 marca o godzinie 10:30 odbędzie się debata ekspercka na temat zielonego finansowania. Debata będzie miała charakter 1,5 godzinnego webinarium i będzie transmitowana on line w czasie rzeczywistym.

Debata skoncentruje się na udziale zielonego finansowania w rynku usług finansowych, oraz w jaki sposób możemy zwiększyć jego udział. Udział w niej wezmą: Anna Żyła Bank Ochrony Środowiska; Piotr Dmuchowski HSBC Bank Polska S.A. jako ekspert wiodący, Maciej Grabowski były minister środowiska i były wiceminister finansów i Jan Rączka były Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Debatę poprowadzi Bartłomiej Derski redaktor portalu www.wysokienapiecie.pl. Transmisja spotkania odbędzie w czasie rzeczywistym na profilu FB Instytutu na rzecz Ekorozwoju, FB chronmyklimat oraz portalu chronmyklimat.pl Zapis debaty zostanie udostępniony na stronie internetowej Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz portalu chronmyklimat. pl.

Debata została przygotowana przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju przy współpracy Ambasady Brytyjskiej w Warszawie oraz projektu Make Europe Sustainable for All.

Tematyka debaty

Zielone finansowanie dotyczy dowolnego instrumentu finansowego lub inwestycji - w tym kapitału własnego, długu, dotacji, zakupu i sprzedaży lub narzędzia zarządzania ryzykiem (na przykład: gwarancji inwestycyjnej, produktu ubezpieczeniowego lub towaru, instrumentu pochodnego na kredyt lub stopy procentowej itp.) - wydanego na podstawie umowy firma, placówka, osoba, projekt lub agencja, publiczna lub prywatna, w zamian za dostarczenie pozytywnych środowiskowych efektów zewnętrznych, które są rzeczywiste, sprawdzone i uzupełniają działalność jak zwykle, przy czym takie pozytywne efekty zewnętrzne skutkują powstaniem zbywalnych praw własności uznanych w ramach międzynarodowych, regionalnych i krajowych ram prawnych.


Tezy: 

  • Rola zielonego finansowania na globalnych rynkach w najbliższych latach będzie znacząco  rosła. 
  • Korzyści związane z rozwojem rynku zielonego finansowania. 
  • Świadomość graczy  rynkowych w zakresie wymogów związanych ze zrównoważonym finansowaniem jest generalnie niska. 
  • Obecnie brakuje ram dla rozwoju lokalnego rynku zielonego finansowania w Polsce.

Wydarzenie jest częścią projektu "Make Europe Sustainable for All"


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej