więcej


Zielona gospodarka

„We Unite” - ku lepszemu systemowi żywienia i hodowli (20855)

2019-06-24

Drukuj
galeria

Dwunastominutowy film „We Unite” jest oknem na życie dwóch rolników ekologicznych i powodów, dla których dołączają do corocznej demonstracji „Jesteśmy najedzeni” w Niemczech. Wraz z setkami innych rolników kierują swoje ciągniki do serca Berlina, gdzie łączą się z tysiącami obywateli domagających się lepszego systemu żywności i rolnictwa dla wszystkich.Carlo Horn i Hanna Erz opowiadają o tym, dlaczego uprawiają organicznie, o wpływie na gleby i plony, a także o tym, jak nawet w czasach suszy są w stanie zbierać plony. Podkreślają potrzebę zrównoważonych systemów żywnościowych, które dają rolnikom dostęp do ziemi, chronią środowisko, płacą uczciwe ceny i zapewniają dobre jedzenie dla wszystkich.

Dostęp do ziemi

Liczba rolników na całym świecie maleje. Trwa globalny proces konsolidacji, w ramach którego operacje na dużą skalę przejmują coraz więcej gruntów. Gromadzenie ziemi i trudności z dostępem do ziemi wymuszają na rolnictwie małe i średnie gospodarstwa rolne, o czym Carlo mówi z własnego doświadczenia.

Co z oczu to z serca

Mniej rolników oznacza również mniejsze możliwości interakcji z mężczyznami i kobietami, takimi jak Carlo i Hanna, którzy uprawiają nasze jedzenie. Nie zawsze jesteśmy świadomi wyzwań stojących przed rolnikami i tego, jak możemy ich wspierać. Hanna mówi o sprzedaży swoich produktów bezpośrednio ze swojego gospodarstwa rolnego i jak to jest świetny sposób dla konsumentów, aby wspierać rolników.

Nakarm glebę, nakarm roślinę

Carlo i Hanna uważają, że dobre traktowanie gleby jest kluczowe dla produkcji zdrowej żywności. Żaden z nich nie stosuje środków chemicznych, które zanieczyszczają glebę. Hanna mówi nam, że dbając o glebę, udaje jej się uzyskać dobry plon. Carlo mówi o tym, że pomimo suszy w zeszłym roku, wciąż był w stanie zbierać plony z powodu stosowanych przez niego praktyk rolnictwa ekologicznego.

Publiczne pieniądze na uszkodzone towary

Według najnowszego globalnego sprawozdania z oceny IPBES na temat różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych, wsparcie finansowe w krajach OECD (2015) dla rolnictwa, które jest potencjalnie szkodliwe dla środowiska, szacuje się na 100 miliardów dolarów. To samo badanie mówi, że rolnictwo ekologiczne i praktyki agroekologiczne mogą odgrywać ważną rolę w osiągnięciu zrównoważonych systemów żywnościowych, których przyjmowanie może być wspierane przez decydentów. Carlo mówi o potrzebie wydawania publicznych pieniędzy na dobra publiczne, takie jak polityka ochrony bioróżnorodności i przyczyniania się do dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia dla wszystkich.

Dobre jedzenie dla wszystkich

Mamy fakty. Teraz potrzebujemy akcji. Carlo i Hanna dzielą się swoimi nadziejami na przyszłość i wzywają rolników i obywateli do zjednoczenia się w kształtowaniu systemu żywnościowego, który chroni gleby i chroni bioróżnorodność. System żywnościowy, który płaci rolnikom i rolnikom uczciwe ceny i nie tylko karmi ludzi, ale je odżywia.

Właściwie rolnictwo może zapewnić dobrą żywność dla wszystkich, generować godziwe dochody i chronić środowisko.

Film jest elementem projektu Make Europe Sustainable for All współfinansowanego przez Komisję Europejską. www.makeeuropesustainableforall.org 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej