więcej


Zielona gospodarka

W Polsce jest już 51 biogazowni rolniczych (18146)

2015-01-29

Drukuj
galeria

Biogazowanie w Odrzechowej, fot. Zakład Doświadczalny Instytut Zootechniki PIB Odrzechowa

W Odrzechowej koło Sanoka oficjalnie uruchomiono drugą biogazownię rolniczą w woj. podkarpackim. Łącznie w Polsce jest już 51 tego typu zakładów.

Budowa biogazowni w Odrzechowej trwała 18 miesięcy. Koszt inwestycji wyniósł ponad 8,5 mln zł. Projekt uzyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Inwestorem jest Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa Sp. z o.o.

Moc elektryczna biogazowni w Odrzechowej wynosi 0,5 MWe, a moc termalna – 0,559 MWt. Szacowana roczna produkcja energii elektrycznej to 4150 MWhe, a energii cieplnej – 4640 MWht.

Podstawowe substraty, na których oparta będzie praca biogazowni, to m.in. obornik bydlęcy, gnojowica, kiszonki traw i kukurydzy, sianokiszonki, słoma i wysłodki buraczane.

Instalację opartą na technologii AD AGRO zrealizowało konsorcjum firm z liderem H. Cegielski Poznań S.A.

Biogazownia rolnicza w Odrzechowej to drugi tego typu zakład na Podkarpaciu. Pierwszą taką inwestycję w regionie wpisano do prowadzonego przez Agencję Rynku Rolnego Rejestru biogazowni rolniczych kilka miesięcy wcześniej. Powstała w Starym Mieście koło Leżajska, jej moc wynosi 1 MWe, a inwestorem jest spółka OZE 11.

Obecnie w Rejestrze biogazowni rolniczych ARR znajduje się 51 takich instalacji. Ostatnią dodaną inwestycją jest biogazownia o mocy 0,8 MW w Brzeźnie, w woj. zachodniopomorskim.

Źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej