więcej


Zielona gospodarka

Scenariusz energetyczny wykreowany przez europejskie organizacje społeczne do 2040 roku. (21389)

2020-06-30

Drukuj
galeria

Europejskie organizacje opracowują pierwszy w historii scenariusz energetyczny oparty w 100% na energii odnawialnej, który dąży do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o co najmniej 65% do 2030 r. (przeprowadzona) Analiza potwierdza, że Europa może osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2040 oraz poprowadzić resztę świata na zmianę energii na odnawialną.

Organizacje pozarządowe pod przewodnictwem Climate Action Network (CAN) Europe oraz Europejskiego Biura Ochrony Środowiska przedstawiły „Scenariusz zgodny z Porozumieniem paryskim (PAC) dla infrastruktury energetycznej” pokazując że możliwe jest osiągnięcie:

  • redukcji emisji gazów cieplarnianych o 65% do roku 2030;
  • możliwość osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2040 roku;
  • w 100% przejście na energię odnawialną.

 

Po raz pierwszy organizacje społeczeństwa obywatelskiego opracowały wspólnie taki scenariusz, co czyni go wybitnym wkładem w pilnie potrzebną międzysektorową i międzyspołeczną debatę na temat tego, jak powinna wyglądać przyszłość energetyczna Europy.

Organizacje pozarządowe stwierdziły, że badania są światełkiem nadziei w walce ze zmianami klimatu, również wezwały europejskich decydentów oraz planistów infrastruktury energetycznej, aby wykazali się większą ambicją podczas opracowywania praw, celów i planów dotyczących naszego systemu energetycznego.

Wendel Trio, dyrektor CAN Europe, powiedział:

„Ten scenariusz wyraźnie pokazuje, że istnieje tylko jedna bariera, aby być wystarczająco ambitnym i ograniczyć wzrost temperatury o 1,5°: wytworzone przez człowieka. Mamy technologię, mamy zasoby i teraz nadszedł czas, aby Europa podjęła działania transformacyjne.”

Patrick Ten Brink, dyrektor ds. Polityki UE, EEB, powiedział:

„Równolegle z wprowadzeniem scenariusza PAC opracowaliśmy „Zapytanie o dostosowane europejskie scenariusze planowania energetycznego” wspierane przez szeroką grupę podmiotów z branży energetycznej. To żądanie podkreśla potrzebę planowania infrastruktury energetycznej dla różnych scenariuszy - w tym tych z bardzo wysokim udziałem energii odnawialnej i elektryfikacji - aby lepiej zrozumieć opcje i stojące przed nami wyzwania.”

Aby dowiedzieć się więcej o scenariuszu PAC i jego implikacjach, odwiedź stronę internetową PAC i zapoznaj się z naszym briefingiem prasowym.

Źródło: CAN i EEB


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej