więcej


Zielona gospodarka

Rząd USA przeszkoli 75 tys. weteranów wojskowych do pracy w sektorze PV (18405)

2015-04-12

Drukuj
galeria

Prezydent Obama w trakcie przemówienia na Intel's Fab 42, fot. Nick Knupffer, CC BY-SA 2.0, flickr.com

Realizacja programu o nazwie “Solar Ready Vets” ma zaowocować utworzeniem 75 tysięcy miejsc pracy w branży fotowoltaicznej do roku 2020. Program skierowany jest do amerykańskich weteranów wojskowych.

Taką informację przekazał w piątek 3 kwietnia prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w bazie wojskowej w stanie Utah. Wcześniejszy cel amerykańskiej administracji wyznaczony w maju 2014 r. mówił o utworzeniu 25 tys. miejsc pracy.

Dane amerykańskiego rządu pokazują, że w znajdującej się na ścieżce wzrostu gospodarce USA branża fotowoltaiczna tworzy nowe miejsca pracy w rekordowym tempie, szybciej niż pozostałe sektory amerykańskiej gospodarki.

Amerykański rząd chce tworzyć nowe miejsca pracy w sektorze PV dzięki programowi „Solar Ready Vets”, który przygotowuje weteranów wojskowych w 10 bazach wojskowych w USA do pracy w sektorze fotowoltaicznym. Intensywne projekty szkoleniowe przygotowujące do montażu instalacji fotowoltaicznych trwają od około 4 do 6 tygodni. Do tej pory administracja USA wydała na ten cel w sumie 27 mln dolarów.

Komentując nowy cel USA w zakresie rynku fotowoltaicznego dla „The Washington Post”, Dan Utech, doradca Baracka Obamy w kwestii energii ocenił, że dla amerykańskiego prezydenta „nie ma ważniejszego wyzwania dla przyszłych generacji niż zmiany klimatu”. Powiedział również, że branża fotowoltaiczna w ostatnich latach poczyniła ogromny postęp, rosnąc 20-krotnie w latach 2008-2014.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską Solar Foundation, sektor fotowoltaiczny w USA w ubiegłym roku utworzył więcej miejsc pracy niż sektory związane z wydobyciem i przetwórstwem paliw kopalnych łącznie z operatorami sieci. Z informacji przedstawionych przez Solar Fundation, w okresie listopad 2013 - listopad 2014 zatrudnienie w amerykańskiej branży fotowoltaicznej wzrosło o 22%, z poziomu 143 tys. do 174 tys. miejsc pracy.

Szacunki Solar Fundation mówią ponadto, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w USA jedna na 78 osób zdobywających pracę w amerykańskiej gospodarce rozpoczynała pracę w sektorze fotowoltaicznym, co oznacza, że sektor PV odpowiadał w ubiegłym roku za utworzenie 1,3% nowych etatów w Stanach Zjednoczonych.

Średnia pensja instalatora systemów fotowoltaicznych w USA wynosi około 20-24 dol./godzinę. Projektanci systemów PV zarabiają około 30-40 dol./godz., a handlowcy – od 30 nawet do ponad 60 dol./godz. Natomiast średnia pensja pracownika przy produkcji w amerykańskim sektorze PV wynosi ok. 18 dol./godz.

Szacuje się, że w ubiegłym roku w USA powstało około 7 GW nowych instalacji fotowoltaicznych. Stany Zjednoczone są trzecim po Chinach i Japonii najszybciej rozwijającym się rynkiem PV na świecie.

Źródło: gramwzielone.pl
http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej