więcej


Zielona gospodarka

Polski producent mebli wdraża ekologiczną politykę energetyczną (18266)

2015-03-26

Drukuj
galeria

Black Red White wdraża ekologiczną politykę energetyczną, fot. pixabay, CC0 Public Domain

Black Red White, polska firma produkująca meble, wdraża nową strategię, której celem jest efektywne gospodarowanie energią. Na początku br. firma przyjęła nowy plan zakładający m.in. wykorzystanie energii solarnej oraz modernizację infrastruktury energetycznej.

Nowa polityka energetyczna firmy opiera się na korzystaniu z odnawialnych źródeł energii i modernizacji infrastruktury energetycznej. Ponadto planowane są dla pracowników szkolenia i kampanie informacyjne dotyczące ochrony środowiska i efektywności energetycznej. Spółka przeprowadza też wewnętrzny audyt instalacji energetycznych.

– Poszerzenie zakresu działań w ramach prowadzonej polityki energetycznej Black Red White to naturalny etap odpowiedzialnego rozwoju dużego przedsiębiorstwa. Już od lat aktywnie wdrażamy proekologiczną strategię rozwoju działalności. Jesteśmy przekonani, że powzięty plan przyniesie wymierne rezultaty w postaci bezpieczeństwa energetycznego firmy oraz ochrony otaczającej nas przyrody. Warto dodać, że zakładana poprawa efektywności energetycznej to nie tylko niższe koszty eksploatacyjne, ale także pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego. Ponadto nasze działania proekologiczne są również dobrym sposobem na zwiększenie świadomości konsumenckiej wśród naszych Klientów – mówi prezes Black Red White Zbigniew Andrzejewski.

W ramach nowej strategii spółka przeprowadza obecnie audyty instalacji sprzężonego powietrza, odpylania, oświetlenia, wentylacyjno-klimatyzacyjnych i ogrzewania, które zakończą się w listopadzie 2015 r. Dotychczasowo przeprowadzono analizę zapotrzebowania na energię elektryczną wszystkich zakładów, hurtowni i salonów BRW, co pozwoliło dopasować moc zamówioną energii do rzeczywistych potrzeb obiektów. Przeanalizowano także opłaty za moc bierną i na tej podstawie podjęto decyzje o dokonaniu kompensacji. BRW szacuje, że łącznie dzięki tym dwóm zabiegom zaoszczędzi rocznie 250 tysięcy złotych.  

Spółka od ponad dekady korzysta z własnej elektrociepłowni, w której utylizuje odpady poprodukcyjne. Elektrociepłownia pracuje całodobowo przez wszystkie dni w roku, produkując energię elektryczną i cieplną dla zakładów Black Red White, a jej nadwyżka sprzedawana jest lokalnym podmiotom zewnętrznym. Dotychczas firma realizowała swoją proekologiczną politykę energetyczną również przez regularne ograniczanie emisji dwutlenku węgla oraz segregację odpadów.

Podobną strategię proekologiczną od lat prowadzi IKEA. W ubiegłym roku szwedzki potentat meblowy zainwestował w 87 elektrowni wiatrowych – łącznie posiada ich już 224. Jednocześnie IKEA zainstalowała 150 tysięcy paneli słonecznych, których w sumie ma już 700 tysięcy. W 2020 roku firma planuje produkować więcej zielonej energii, niż zużywać. Do końca 2015 roku inwestycje w energetykę odnawialną grupy IKEA sięgną 1,5 miliarda euro. Jak wynika z raportu, dzięki inwestycjom w efektywność energetyczną sklepów i magazynów w ciągu ostatnich 5 lat firma zaoszczędziła 66 mln euro.

Black Red White to największa polska grupa meblarska, producent i dystrybutor mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz z ok. 20% udziałem w rynku pod względem wartości sprzedaży. Ponad 40% produkcji BRW trafia na eksport do ponad 40 krajów świata, w tym do Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec czy Rosji. Działalność produkcyjna na rzecz Black Red White prowadzona jest w 21 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą. Łącznie dla grupy kapitałowej – w spółkach zależnych oraz współpracujących z grupą – pracuje ponad 11 tys. pracowników.

Źródło: reo.pl, Black Red White
http://www.reo.pl/

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej