więcej


Zielona gospodarka

Kluczowe zmiany dla branży ekologicznej od 2021 roku. Kongres BIOEXPO 2021 (21930)

2021-07-02

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje nową erę transformacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejskiej. Jej głównym instrumentem ma być rolnictwo ekologiczne oraz agroekologia. 

Głównym celem Planu (w oparciu o założenia strategii „od pola do stołu”) jest podniesienie powierzchni gruntów rolnych pod produkcję ekologiczną do 25%. W przypadku Polski to ogromne wyzwanie, gdyż obecnie w naszym kraju tylko 3,5% użytków rolnych uprawiana jest ekologicznymi metodami[1]. W jaki sposób zachęcić rolników na przejście na ekologiczną produkcję? Jak dokładnie wygląda rolnictwo ekologiczne w Polsce? Jak przekonać konsumentów do kupowania ekoproduktów? Na te pytania, ale nie tylko, odpowiedzą eksperci na Kongresie BIOEXPO, który odbędzie się 30.09-2.10.2021 w Ptak Warsaw Expo podczas Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Bioexpo.

Zmiany w branży ekologicznej

Projekt Europejskiego Zielonego Ładu wystartował i niewątpliwie będzie miał pozytywny wpływ na branżę bio w Polsce. To już pewne, że na promocję żywności ekologicznej Polska otrzyma dodatkowe fundusze, a w szkołach i przedszkolach sugerowane jest zastosowanie ekologicznych produktów do przygotowywania posiłków. Wsparciem zostaną też objęte innowacyjne projekty badawcze w obszarach rolnictwa, leśnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w sektorze ekologicznym[2]. Druga fundamentalna zmiana, która nastąpiła w 2021 roku, to wprowadzenie w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.  Jest to milowy krok w ograniczeniu stosowania plastiku. Wejście w życie dyrektywy plastikowej oznacza przeorganizowanie modelu biznesowego właściwie wszystkich firm produkujących żywność, kosmetyki czy środki czystości.

Zarówno tematyka zielonego ładu, jak i dyrektywy będą szeroko omawiane podczas Kongresu BIOEXPO.

Kongres BIOEXPO 2021

Trzy dni, dwie konferencje branżowe, pięć paneli tematycznych i blisko pięćdziesięciu ekspertów – Kongres BIOEXPO to niepowtarzalna okazja do poznania i rozpoczęcia swojej drogi z produktami ekologicznymi. Goście opowiedzą m.in. o żywności ekologicznej i jej produkcji, dbałości o naszą planetę oraz przybliżą ekoprodukty do pielęgnacji ciała i domu. Mogą wziąć w nim udział przedstawiciele branży, rolnicy, producenci z branży BIO i ci, którzy myślą o konwersji na bio, dietetycy oraz konsumenci czy osoby zainteresowane tematem ekologicznego stylu życia w Polsce.

Tegoroczny Kongres będzie podzielony na 3 części: Polskie Forum Żywności Ekologicznej, Organic Food Conference oraz panel Eko dla ciała, domu i planety.

Podczas Polskiego Forum Żywności Ekologicznej odbędą się trzy panele: Tworzymy rynek eko, Chcę być na rynku eko oraz W zdrowym ciele zdrowy duch. Wydarzenie jest finansowane przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw oraz Fundusz Promocji Ziaren Zbóż i Przetworów Zbożowych. Natomiast Organic Food Conference, czyli międzynarodowa konferencja branżowa, jest przygotowywana wspólnie z IFOAM.  Podczas Organic Food Conference 2021 Poland poruszone zostaną tematy najnowszych, światowych trendów w branży EKO, przedstawione będą aktualne badania i prognozy na przyszłość oraz odbędą się prelekcje międzynarodowych autorytetów.  

Kongres Bioexpo odbywa się już po raz trzeci, w poprzednim roku wydarzenie przyciągnęło 500 słuchaczy, a udział w nim wzięło 50 prelegentów. Wydarzenie od początku wspiera BNP Paribas Bank Polska, który jest częścią międzynarodowej grupy bankowej BNP Paribas obecnej w 68 krajach. W Polsce jako bank uniwersalny o globalnym zasięgu kieruje usługi do klientów detalicznych, Wealth Management, a także firm w segmentach mikro, MŚP i bankowości korporacyjnej. BNP Paribas jako Bank Zielonych Zmian wspiera klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną, ogranicza negatywny wpływ działalności operacyjnej na środowisko naturalne oraz inspiruje Klientów do podejmowania trafnych decyzji finansowych. Bank BNP Paribas w 2017 roku został partnerem Agendy 2030. Aktywnie wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju poprzez wdrażanie Strategii CSR i Zrównoważonego Rozwoju. Zaangażowanie banku przejawia się w realizacji wielu inicjatyw, będących odpowiedzią na wyzwania świata określone w Agendzie 2030, takich jak m.in. uruchomienie kalkulatora AgroEmisja, który pozwala producentom rolnym i rolnikom szacować wielkość emisji gazów cieplarnianych z upraw roślin i produkcji mleczarskiej.

Aby otrzymać bezpłatny bilet na Kongres, wystarczy jedynie wypełnić formularz na stronie www.bioexpo.pl/rejestracja-b2b/ jako odwiedzający. Uczestnictwo w Oranic Food Conference jest płatne, a bilety będą w sprzedaży od drugiej połowy lipca. Więcej informacji o panelistach oraz szczegółowy program wydarzenia już wkrótce. Organizatorami Kongresu są Polska Izba Żywności Ekologicznej oraz PTAK Warsaw EXPO.[2] Dane pochodzą z: Projekt Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej