więcej


Zielona gospodarka

Gospodarka obiegu zamkniętego – czas na realizację idei (19975)

Agnieszka Tomaszewska-Kula
2016-11-29

Drukuj
galeria

Finlandia jest pierwszym krajem na świecie, którego rząd przygotował, i co ważniejsze, wdraża mapę drogową gospodarki obiegu zamkniętego. Na jakim etapie w tym temacie jesteśmy w Polsce? Relacja z konferencji.

23 listopada br. odbyła się konferencja Koalicji Reconomy "W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse", w której miałam przyjemność uczestniczyć. Spotkała się ona z niesamowitym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić. Zarówno program konferencji, sposób jej przeprowadzenia, jak i zaproszeni goście mogli służyć innym za inspirację.

Mnie w szczególności podobała się sesja III, tj. stoliki dyskusyjne w formule B2B (przez biznes dla biznesu) poświęcone sześciu kluczowym podejściom do gospodarki obiegu zamkniętego, tj. regeneracji, współdzieleniu, optymalizacji, zamykaniu obiegu, wirtualizacji i wymianie. Prowadzone były one przez ekspertów z takich firm jak m.in. IKEA, Stena Recycling czy Hewlett Packard.

Podczas konferencji miała miejsce inauguracja pierwszego Raportu Koalicji Reconomy z przykładami najlepszych praktyk w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego na rynku polskim. Omówiono w nim m.in. pięć modeli biznesowych gospodarki obiegu zamkniętego, tj. łańcuch dostaw obiegu zamkniętego, odzyskiwanie i recykling, wydłużenie życia produktu, platforma współdzielenia oraz produkt jako usługa. Przedstawiono także konkretne, realizowane już działania, m.in. przez firmę IKEA: warsztaty z upcyklingu i szycia w Krakowie,  program Kuchnia Spotkań: warsztaty z robienia mebli, czy SKRUTT - produkt użytkowy wykonany z własnych odpadów.

Wielu prelegentów podczas konferencji miało bardzo ciekawe prezentacje. Ja polecam m.in. wystąpienie Laury Järvinen, z którego dowiedziałam się, że Finlandia ma ambicję być światowym liderem w zakresie wdrażania idei gospodarki obiegu zamkniętego. Rząd fiński opracował, a nawet wdraża już mapę drogową gospodarki obiegu zamkniętego, w której porusza tak ważne tematy jak produkcja żywności, transport i logistyka, gospodarka leśna i wdrażanie nowych technologii.

Jak na tym tle prezentuje się Polska mówili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Polski Ruch Czystej Produkcji. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju zapowiedział, że projekt nowej ustawy dotyczącej zakupów państwa, który ma pojawić się w 2017 roku, będzie uwzględniał myślenie cyrkularne. Przypomniał też, że 160 mld złotych rocznie jest wydawane na zakupy dokonywane przez państwo. I choć tacy przedstawiciele jak burmistrz miasta Brzeziny opowiadał o sukcesach we wdrażaniu innowacji, przeciwdziałaniu wykluczeniu, zmniejszeniu zużycia energii itp. w jego mieście, to wydaje się, że skala działań podejmowanych w Polsce w obszarze gospodarki odpadami, a w sferze gospodarki obiegu zamkniętego w szczególności, jest o wiele za mała w stosunku do tego jaka powinna być. Przed nami zatem długa i wymagająca droga.

Konferencji towarzyszył szereg stoisk wystawowych, na których prezentowano produkty wytworzone z odpadów m.in. torby, plecaki i wyroby dekoracyjne ze szkła. Można było też uczestniczyć w warsztatach i nauczyć się jak praktycznie wykorzystać stare czasopisma.

Mój artykuł zakończę cytatem z wypowiedzi prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego, jednej z kluczowych postaci Koalicji na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego, zamieszczonym w Raporcie  Koalicji Reconomy: - Jesteśmy u progu "nowego oświecenia", które może doprowadzić do wielu zmian w gospodarce, w politykach publicznych, czy w edukacji i w konsekwencji – w stylu życia. Rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego pozwolą na minimalizację negatywnego wpływu na środowisko wytwarzanych produktów.

Agnieszka Tomaszewska-Kula, ChronmyKlimat.pl

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej