więcej


Zielona gospodarka

Google wchodzi na rynek domowej fotowoltaiki (18265)

2015-03-01

Drukuj
galeria

Logo Google, fot. Dmitry Alekseenko, flickr.com, lic. CC BY-NC 2.0

Google nawiąże współpracę z amerykańskim liderem rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, należącą do miliardera Elona Muska spółką SolarCity. Celem współpracy jest stworzenie funduszu wartego w sumie 750 mln dolarów.

Wkład Google w fundusz utworzony razem z SolarCity wyniesie 300 mln dolarów. Wcześniej, w 2011 roku, Google zainwestował już we wspólne przedsięwzięcia z SolarCity kwotę 280 mln dolarów.

Fundusze od Google SolarCity przeznaczy na rozwój swojego biznesu bazującego na leasingu domowych instalacji fotowoltaicznych. Jak na razie firma Elona Muska oferuje leasing systemów PV mieszkańcom 15 amerykańskich stanów, a fundusze od Google mają zaowocować 25 tysiącami nowych instalacji.

Stosowany przez SolarCity model leasingu pozwala amerykańskim gospodarstwom domowym na korzystanie z energii słonecznej, która w wielu przypadkach jest już dla nich tańsza niż energia z sieci, bez potrzeby wnoszenia początkowego wkładu. Leasing systemów PV likwiduje więc barierę kapitału, a dzięki takiej formie finansowania fotowoltaika jest dostępna dla większej grupy Amerykanów, których nie byłoby stać na sfinansowanie inwestycji ze środków własnych.

Firma Elona Muska do końca 2014 roku zainstalowała w USA już ponad 190 tysięcy małych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1 GW. 

Dla Google taka inwestycja to nie nowość – internetowy gigant z Mountain View zainwestował w odnawialne źródła energii już 1,5 mld dolarów.

Były to inwestycje m.in. w farmy solarne na pustynnych terenach Kalifornii i Arizony, w projekt fotowoltaiczny w Południowej Afryce oraz w Niemczech, w farmy wiatrowe w Teksasie, Iowa, Kalifornii, Północnej Dakocie, Oregonie oraz w morską farmę wiatrową na Wschodnim Wybrzeżu, a także w firmę dostarczającą panele fotowoltaiczne dla budynków mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych.

Google ogłosił też niedawno, że podpisał długoterminową umowę na zakup i dostarczanie zielonej energii elektrycznej. Kontrakt podpisany na 20 lat obejmuje 43 MW mocy generowanej z wiatru, która będzie pozyskiwana z kalifornijskich elektrowni wiatrowych zlokalizowanych nad Zatoką San Francisco.

Źródło: gramwzielone.pl, reo.pl
http://gramwzielone.pl/, http://www.reo.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej