więcej


Zielona gospodarka

Firma z Kalifornii zapowiada produkcję paneli PV za 0,28 $/W (17454)

2014-07-20

Drukuj
galeria

Panele fotowoltaiczne na dachu Denver Museum of Nature and Science, fot. Pete Souza, domena publiczna

Kalifornijska firma Siva Power zapowiedziała, że do końca tej dekady ponad dwukrotnie obniży koszt produkcji paneli fotowoltaicznych.

Obecnie przeciętny koszt produkcji tradycyjnych krystalicznych modułów fotowoltaicznych wynosi ok. 0,55-0,7 $/W, podczas gdy koszt produkcji modułów cienkowarstwowych w technologii CIGS wynosi około 0,7-0,75 $/W.

Siva Power - firma specjalizująca się w produkcji cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CIGS - zapowiedziała, że w ciągu 4 lat uruchomi linię produkcyjną o potencjale 300 MW/rok, a koszt produkcji modułów PV z jej wykorzystaniem wyniesie 0,4 $/W. Firma z Kalifornii zapewnia, że dzięki doświadczeniom zebranym przy produkcji, w ciągu kolejnych dwóch lat zejdzie z kosztem produkcji do ok. 0,28 $/W (ok. 0,2 €/W).

Kalifornijska firma zapewnia, że do 2020 r. jej seryjnie produkowane moduły będą posiadać sprawność na poziomie 14,5-16,5%. Firma nie deklaruje jeszcze, gdzie będzie produkować tanie moduły PV, a pod uwagę bierze USA i Chiny.

W lutym br. amerykański federalny instytut badawczy National Renewable Energy Laboratory (NREL) odnotował na próbce ogniwa fotowoltaicznego CIGS o powierzchni 0,5 cm2 dostarczonego przez kalifornijską firmę wydajność na poziomie 18,8%.

Siva Power zapowiada osiągnięcie w tym roku światowego rekordu wydajności ogniwa CIGS.

W listopadzie 2013 r. Instytut Fraunhofera odnotował rekordową wydajność ogniwa CIGS na poziomie 20,8%, które dostarczył niemiecki instytut Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW) współpracujący z niemieckim producentem paneli fotowoltaicznych CIGS - firmą Manz AG.

Obecnie globalnymi liderami w produkcji modułów fotowoltaicznych w tej technologii są japoński Solar Frontier i chiński Hanergy, który przejął wcześniej innych producentów paneli CIGS - MiaSole i Solibro.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej