więcej


Zielona gospodarka

Dofinansowanie BOŚ dla małych instalacji fotowoltaicznych (17736)

2014-10-01

Drukuj
galeria

fot. wikipedia, domena publiczna

BOŚ zwiększa zaangażowanie w finansowanie fotowoltaiki. Kredyty są przyznawane jednak głównie na małe instalacje fotowoltaiczne. Duże farmy fotowoltaiczne BOŚ postrzega jako inwestycje nierentowne.

BOŚ Bank sfinansował w latach 1991-2013 55 instalacji fotowoltaicznych, przy czym wartość inwestycji wyniosła ponad 7,8 mln zł, natomiast w pierwszej połowie tego roku ma na koncie już kredyty na 30 instalacji PV, warte w sumie ponad 1,2 mln zł.

Jak zaznaczyła Grażyna Kasprzak z BOŚ, większość inwestycji w fotowoltaikę sfinansowanych w tym roku przez BOŚ to instalacje na budynkach mieszkalnych o mocy od ok. 2,8 do 10 kW.

Przykładem kredytów przyznanych przez BOŚ na inwestycje w PV poza budownictwem mieszkalnym jest kredyt na montaż 50 lamp hybrydowych zasilanych przez panele fotowoltaiczne o mocy 36 kW i małe turbiny wiatrowe o mocy 250 kW każda, a także kredyt na system fotowoltaiczny na dachu jednego ze szpitali o mocy 24 kW, wyposażony w 8 baterii żelowych 200 Ah każda.

W całej historii swojego funkcjonowania BOŚ Bank na inwestycje związane z ochroną środowiska przyznał kredyty warte w sumie 13 mld zł, z czego 66% stanowiły kredyty związane z ochroną atmosfery. Same odnawialne źródła stanowiły 18% wartości kredytów przyznanych do tej pory przez BOŚ.

Kredyt dla małych instalacji

Grażyna Kasprzak poinformowała, że BOŚ wprowadził do swojej oferty kredyt dedykowany małym instalacjom fotowoltaicznym o nazwie EkoKredyt PV, z którego można skorzystać w przypadku inwestycji o wartości nieprzekraczającej 50 tys. zł.

Dodatkową możliwością jest sfinansowanie inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczą w ramach produktu BOŚ EKOsystem. W przypadku, gdy kredytobiorca wybierze system fotowoltaiczny oferowany przez firmę współpracującą z BOŚ, wówczas nie zapłaci prowizji bankowej.

W ramach kompleksowego pakietu ma być też oferowane ubezpieczenie uwzględniające straty wynikające ze zbyt małej produkcji prądu - na skutek niekorzystnych warunków pogodowych - w stosunku do przyjętej prognozy.

- Gdy na skutek niekorzystnych warunków pogodowych klient będzie zmuszony do dokupienia energii z sieci, różnicę pokryje ubezpieczenie - poinformowała Grażyna Kasprzak, dodając, że jest to pierwsza taka oferta na polskim rynku.

BOŚ chce oferować w pakiecie z kredytem także własne, kompleksowe rozwiązanie dla domów, które zakłada połączenie kolektorów słonecznych, pompy ciepła i zasilającej ją instalacji fotowoltaicznej. - Mamy nadzieję, że bilansowanie tej energii w układzie net-meteringu oraz założenie półrocznego okresu rozliczania pozwoli zejść inwestorowi z rachunków za ogrzewanie - oceniła Grażyna Kasprzak, zaznaczając, że z dokładniejszymi analizami trzeba poczekać na rozwiązania przyjęte w ustawie o OZE.

Przedstawicielka BOŚ dodała, że bank współpracuje z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które posiadają własne programy preferencyjnego finansowania zakładające kredytowanie fotowoltaiki.

Grażyna Kasprzak poinformowała ponadto, że większe elektrownie fotowoltaiczne, które miałyby być realizowane obecnie, generalnie są niebankowalne. - To są inwestycje, które jeśli nie są wsparte dotacjami - nie spinają się ekonomicznie i trudno byłoby znaleźć bank, który zechciałby je sfinansować. Mam nadzieję, że przyszłość prawna i ekonomiczna tę sytuację poprawi - oceniła Grażyna Kasprzak.

źródło:Gramwzielone.pl

www.Gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej