więcej


Zapraszamy na debatę online "Miasto bez samochodu?" (18903)

2015-09-15

Drukuj
galeria

Włączając się aktywnie w obchody "Dnia bez samochodu", serdecznie zapraszamy do udziału w debacie online "Miasto bez samochodu?", która odbędzie się 22 września 2015 r., w godzinach 10.00-11.30.

Obchodzony co roku 22 września, początkowo w krajach Europy, a z czasem również w obu Amerykach i Azji, „Dzień bez samochodu” to idealna okazja do dyskusji o zrównoważonym transporcie. Nie jest on bowiem jedynie promocją alternatyw dla transportu samochodowego, ale również odważnym przeciwstawieniem się wszechobecności samochodów w naszym codziennym życiu.

Czy rzeczywiście miasta mogą istnieć bez samochodów? Jakie decyzje są potrzebne i rozwój jakich mechanizmów jest niezbędny do efektywnego zarządzania transportem w dużych aglomeracjach? I gdzie w tym wszystkim miejsce na głos mieszkańców? Te i wiele innych kwestii zostanie poruszonych podczas kolejnej debaty online organizowanej przez portal ChronmyKlimat.pl.

Jak zwykle będzie możliwość zadawania pytań uczestnikom spotkania.


W debacie wezmą udział:

 • Dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju, ekspert ds. systemów i polityki transportowej
 • Mieczysław Reksnis, Dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m. st. Warszawy
 • Krzysztof Rytel, Prezes Centrum Zrównoważonego Transportu
 • Dr inż. Tomasz Dybicz, Adiunkt w Instytucie Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, współzałożyciel biura projektowo-konsultingowego TransEko
 • Dr hab. inż. Andrzej Szarata, profesor Politechniki Krakowskiej, Kierownik Zakładu Systemów Komunikacyjnych
 • Piotr Manowiecki, Pomysłodawca i szef kampanii Pociąg – Autobus – Góry

Debatę poprowadzi Marek Józefiak, redaktor portalu ChronmyKlimat.pl.

 

Punkty wyjścia do debaty:

 1. Zrównoważony transport w miastach nie jest możliwy bez rozwiązania podstawowych problemów: planowania przestrzennego, preferowania transportu publicznego z ważną rolą kolei podmiejskich, parkowania na chodnikach, projektowania dróg zgodnie z lokalną polityką a nie pod popyt.
 2. Zrównoważony transport to nie jedynie promocja alternatyw do transportu samochodowego, to także odważne przeciwstawienie się wszechobecności samochodów w naszym codziennym życiu. Decyzje dotyczące preferowanych rozwiązań transportowych powinny uwzględniać takie czynniki jak m.in. ład przestrzenny, jakość życia, wpływ na zdrowie mieszkańców.
 3. Dla sprawnego zarządzania transportem w polskich aglomeracjach potrzebne są narzędzia umożliwiające współpracę samorządów dużych miast centralnych z miastami gminami otaczającymi.
 4. Aby można było bardziej ekologicznie przewieźć coraz więcej ludzi ciasnymi miejskimi ulicami koniecznym staje się wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań jak: łańcuchy eko-mobilności, strefy niskiej emisji, przywileje dla transportu publicznego, systemy car to go, kontrpasy dla rowerzystów, mikrobus na żądanie i inne.
 5. „Mieszkańcy muszą mieć głos”. Planowanie rozwiązań transportu miejskiego powinno uwzględniać preferencje mieszkańców, a nie tylko opierać się na podejściu technokratyczno-inżynierskim. O potrzebach zwykłych ludzi świadczą np. projekty zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego, gdzie pojawia się mnóstwo propozycji dotyczących ścieżek rowerowych. Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą na włączanie tego oddolnego głosu do procesu decyzyjnego.

 

Już dziś serdecznie Państwa zapraszamy na debatę – 22 września, godzina 10.00!

Zachęcamy do oglądania i aktywnego udziału – istnieje możliwość zadawania pytań!

Transmisja na stronie http://www.chronmyklimat.pl/debata.

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej