więcej


Transport

We Francji powstała pierwsza na świecie solarna ulica (19960)

2017-01-03

Drukuj
galeria

We Francji, w małej wiosce w Normandii powstała pierwsza na świecie droga solarna. Ulica została wykonana z 2880 paneli fotowoltaicznych i jest w stanie wyprodukować taką ilość energii, która zasili oświetlenie uliczne w niewielkim miasteczku.

Zbudowana w miejscowości Tourouvre-au-Perche trasa o nazwie "Wattway" ma zaledwie 1 kilometr długości. Dzienna produkcja energii elektrycznej będzie się wahać w zależności od pogody i pory roku. Średnio ma to być 767 kWh dziennie, ze szczytami do 1500 kWh w lecie. To wystarczy, by dostarczyć prąd do latarni ulicznych w niewielkim miasteczku.
 
Jak twórcy drogi pogodzili kruchość ogniw fotowoltaicznych i solidną konstrukcję drogi? Wattway została pokryta żywicą, zawierającą pięć warstw krzemu. Materiał kompozytowy ma zaledwie kilka milimetrów grubości, ale to wystarczy by sprostać obciążeniom, zapewnić wytrzymałość i bezpieczeństwo.
 
Budowa solarnej drogi to część większego projektu Francuskiego Ministerstwa Środowiska, Energii i Morza, w ramach którego we Francji ma powstać w sumie 100 km takiej trasy.
 
Źródło: www.ekologia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej