więcej


Polityka klimatyczna

Warszawa dopłaci do domowej retencji wody, ruszają konsultacje programu (20908)

2019-08-09

Drukuj
galeria

W czwartek odbył się briefing prasowy na temat rozpoczęcia konsultacji programu udzielania dotacji na instalowanie urządzeń domowej retencji wody. Dotacje będą wynosić 4 tys. dla osób fizycznych i 10 tys. dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto sfinansuje do 80 proc. inwestycji - poinformował stołeczny ratusz.

Podczas briefingu, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m. st. Warszawy Justyna Glusman poinformowała, że jest to część szerszego programu Warszawskiego Planu dla Klimatu.

- W ramach tego planu finansujemy odnawialne źródła energii, nowe nasadzenia, urządzenia do magazynowania wody, ekologiczny transport publiczny, czyli wszystkie te działania, które spowodują, że Warszawa będzie zmniejszać emisję dwutlenku węgla, i które pomogą zwalczać negatywne skutki zmian klimatycznych, z którymi się już dziś borykamy. Przede wszystkim mówię tu o gwałtownych ulewach, deszczach nawalnych, suszach, a także zwalczaniu miejskiej wyspy ciepła - powiedziała Glusman.

Jak dodała, z programu dotacyjnego będą mogli skorzystać wszyscy warszawiacy - zarówno osoby prywatne, które mają domowe ogródki, jak i spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Jeżeli Rada Warszawy przychyli się do propozycji, dotacje będą w wysokości: 4 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto sfinansuje do 80 proc. kosztów inwestycji.

Ratusz chce, żeby skorzystanie z dotacji było możliwe jeszcze w tym roku. Projekt uchwały będzie przedstawiony na wrześniowej radzie miasta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z programu. Glusman zachęciła też do włączania się w proces konsultacji społecznych, które potrwają ok. dwóch tygodni.

Projekt jest bardzo istotny w kontekście zmian klimatycznych, bo chodzi o zatrzymywanie wody opadowej, tak aby ona się nie marnowała. Ratusz podkreśla, że mieszkańcy sami bardzo często apelują o podlewanie zieleni, w szczególności dbanie o drzewa czy trawniki miejskie.

- My oczywiście staramy się robić co w naszej mocy, ale potrzebujemy też nowych rozwiązań. Sami w nie inwestujemy i zachęcamy spółdzielnie, wspólnoty, posiadaczy ogródków do aplikowania o te środki, które wkrótce będą dostępne - dodała koordynator.

Funkcją zbiorników będzie przede wszystkim gromadzenie wody - głównie deszczowej. Zbiorniki pozwolą też mieszkańcom na zmniejszenie kosztów np. podlewania ogródka.

- Stawy, zbiorniki wodne na terenach zieleni spółdzielczej bardzo ładnie wyglądają, mają funkcję estetyczną. Dlatego zachęcamy mieszkańców do korzystania z tych dotacji - powiedziała Glusman.

Warszawa aktywnie działa na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Włącza się w działania różnych organizacji, współpracuje z Komisją Europejską.

- Chcemy, aby Warszawa była liderem w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ale działamy też na mikropoziomie lokalnym, tworząc instrumenty, z których mogą korzystać mieszkańcy i które pomogą przeciwdziałać niekorzystnym zmianom - powiedziała Glusman. Dodała, że wkrótce będą ogłoszone kolejne elementy programu.

 

Źródło: PAP


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej