więcej


Polityka klimatyczna

UE dokona ratyfikacji porozumienia paryskiego w tym tygodniu (19792)

2016-10-03

Drukuj
galeria

Fot. fotolia

Rada ds. Środowiska (ENVI) wyraziła wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia klimatycznego.

Prawdopodobnie do 5 października uda się zakończyć działania proceduralne i Unia Europejska dołączy do 60 państw, które przeprowadziły ten proces. Szansa, że porozumienie paryskie wejdzie w życie jeszcze przed szczytem klimatycznym w Marakeszu jest coraz większa.

W piątek, 30 września podczas posiedzenia Rady ds. Środowiska ministrowie państw członkowskich wyrazili wstępną zgodę na ratyfikację porozumienia paryskiego przez Unię Europejską. Według komisarza UE Miguela A. Cañete jeżeli 4 października Parlament Europejski wyrazi zgodę na przeprowadzenie tego procesu, to Rada przyjmie decyzję w ciągu jednego dnia. Wtedy sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon, który ma zaplanowaną wizytę w Brukseli, otrzyma dokumenty ratyfikacyjne od Unii Europejskiej już 5 października. Według CAN Europe tego samego dnia dokumenty przekażą Francja i Niemcy odpowiedzialne za około 3,5% globalnych emisji. Jeżeli zgodnie z zapowiedzią 2 października Indie dołączą do tego grona, to zostaną spełnione wymogi formalne, by porozumienie paryskie mogło wejść w życie. Umowa stanie się tym samym obligatoryjna jeszcze przez szczytem klimatycznym w Marakeszu (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br.

Coraz więcej państw zadeklarowało ratyfikowanie porozumienia paryskiego do końca 2016 roku. Wśród nich jest również Polska.

– Z zadowoleniem przyjmujemy przekazanie dzisiaj przez rząd projektu ustawy ratyfikacyjnej do Sejmu. Mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta bez zbędnej zwłoki. Dopóki nie dokonamy ratyfikacji, nie będziemy mieli prawa głosu w negocjacjach prowadzonych odnośnie funkcjonowania i wdrażania tej umowy. Pozbawimy się tym samym wpływu na proces, podczas którego zostaną podjęte kluczowe decyzje, co byłoby dla Polski bardzo niekorzystne. – podsumował Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.

Porozumienie paryskie zacznie obowiązywać 30 dni po przekazaniu dokumentów ratyfikacyjnych przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za minimum 55% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Obecnie dokumenty przekazało już 60 państw, które odpowiadają za 47,76% światowych emisji gazów cieplarnianych.

Źródło: Koalicja Klimatyczna


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej