więcej


Polityka klimatyczna

Rosnąca nadwyżka uprawnień na rynku CO2 wpływa na dalszy spadek prognozowanych cen (17305)

2014-06-02

Drukuj
galeria

Prognoza średniej wartości uprawnień EUA w I półroczu 2014 r. wynosi 5,60 euro co oznacza 5 proc. spadek.

Głównymi czynnikami wpływającymi na majową prognozę ceny są:

  • zwiększenie nadwyżki uprawnień na rynku – spadek cen
  • zapowiedzi dotyczące reformy systemu ETS – wzrost cen
  • wybory do Europarlamentu – spadek zmienności cen

Po analizie liczby umorzonych uprawnień Komisja Europejska (KE) poinformowała, że na koniec zeszłego roku nadwyżka jednostek w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) przekroczyła 2,1 mld. Oznacza to wzrost o 100 mln w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami. Pozostający nadal bez rozwiązania problem nadwyżki był i jest głównym czynnikiem obniżającym wartość EUA.

Pod koniec maja dyrektor generalny ds. działań na rzecz klimatu w KE, Jos Delbeke, oświadczył, że planowana reforma rynku CO2, która miałaby wejść w życie w 2021 r. może zostać wprowadzona jeszcze w obecnym okresie rozliczeniowym (2013-2020). Ewentualne wdrożenie reformy przed końcem dekady będzie zależało od poparcia Parlamentu Europejskiego (PE) oraz Rady UE. Za uruchomieniem rezerwy stabilizacyjnej dotyczącej ilości uprawnień na rynku opowiedzieli się do tej pory przedstawiciele Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Kolejne ewentualne informacje dotyczące reformy strukturalnej systemu ETS oraz pakietu klimatyczno-energetycznego mogą stanowić istotny czynnik aprecjacyjny dla EUA.

W najbliższym czasie w wyniku wyborów do PE, które odbyły się 25 maja w państwach UE nastąpi ukształtowanie nowych władz w Brukseli. Nowy układ sił w strukturach UE może mieć ogromny wpływ na kształtowanie się przyszłej polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Dla sytuacji na rynku carbon szczególnie ważne będzie obsadzenie stanowisk przez europosłów w instytucjach Komisji Europejskiej: Komitecie ds. Ochrony Środowiska (ENVI) oraz Komitecie ds. Przemysłu (ITRE).

 

Prognoza cen z dnia 29 maja 2014 roku.

 

Autorami komentarza są dr Julisz Pereś, Paweł Jankowski i Wojciech Hofman z DM Consus.
Kontakt: Wojciech Hofman: wojciech.hofman@consus.eu


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej