więcej


Polityka klimatyczna

Ranking EurActory40: Kto decyduje o przyszłości unii energetycznej? (19281)

EurActiv.pl
2016-02-26

Drukuj
galeria

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem 40 najbardziej wpływowych interesariuszy projektu unii energetycznej.

24 lutego w Brukseli odbyła się debata nt. stanu unii energetycznej rok po przyjęciu ramowej strategii na rzecz jej utworzenia, zorganizowana przez Instytut EurActiv. Podczas dyskusji zaprezentowano listę 40 najbardziej wpływowych osób w tym obszarze współpracy.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za unię energetyczną powiedział: - Dzisiejsze spotkanie przypada w pierwszą rocznicę przyjęcia ramowej strategii na rzecz utworzenia unii energetycznej. Jest to dla mnie sygnał, że istnieje powszechna akceptacja dla tego projektu, nie tylko tu – w Brukseli – ale także wśród państw członkowskich, przedstawicieli przemysłu, na różnych poziomach decyzyjnych. To oznaka szerokiego poparcia dla stworzenia unii energetycznej w rocznicę zainicjowania jej projektu. Tym samym cieszy mnie uruchomienie platformy EurActory, dzięki której interesariusze i decydenci polityczni mają szansę dowiedzieć się, kto jest zaangażowany w kształtowanie europejskiej polityki energetycznej.

David Mekkaoui, dyrektor Fundacji EurActiv przedstawił innowacyjny serwis EurActory, gromadzący informacje dotyczące najbardziej wpływowych interesariuszy i ekspertów w poszczególnych obszarach działalności UE. - Platforma dysponuje już listą ponad 300 osób szczególnie istotnych z punktu widzenia realizacji projektu unii energetycznej,  która na bieżąco jest uzupełniana o nowe dane.  Będziemy przedstawiać także rankingi ekspertów działających w pozostałych dziedzinach współpracy unijnej - zapowiedział Mekkaoui.

Co pokazuje ranking EurActory40?

Ranking EurActory40 ujawnił, że europejska polityka energetyczna zdominowana jest przez Niemców (9 przedstawicieli spośród 40 znajdujących się w rankingu),  Brytyjczyków (7) i Francuzów (4). Ponadto w pierwszej 10. jest dwoje Polaków: przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego, b. premier i b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz premier Polski Beata Szydło.

Prawie połowa (19) najbardziej wpływowych osób w dziedzinie unii energetycznej to przedstawiciele instytucji unijnych. W rankingu umieszczono również przedstawicieli grup interesów oraz analityków energetycznych think-tanków, którzy mają istotny wpływ na podejmowane decyzje.

Kształtowanie europejskiej polityki energetycznej – jak wynika z rankingu  – jest domeną mężczyzn. Spośród 40 osób umieszczonych na liście tylko 9 to kobiety.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem 40 najbardziej wpływowych osób, które decydują o przyszłości unii energetycznej: www.euractiv.com/EurActory40.

Źródło: EurActiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej