więcej


Polityka klimatyczna

Program Czyste Powietrze pod znakiem zapytania (20865)

2019-07-01

Drukuj
galeria

Komisja Europejska przerywa współpracę z Polską przy "Czystym powietrzu", bo rząd mimo ultimatum europejskich urzędników nie zmienił sposobu rozdzielania środków unijnych - pisze "Gazeta Wyborcza".

Jak czytamy, KE nie spotka się 4 lipca z Polską i zrezygnowała z udziału w Komitecie Sterującym. - To spotkanie nie ma sensu, Komisja straciła cierpliwość. Od pół roku strona polska nie podejmowała żadnych decyzji niezbędnych dla reformy programu – mówią "Gazecie" nieoficjalnie unijni eksperci.

Wcześniej dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej i miejskiej Marc Lemaitre, w liście do szefów kilku polskich resortów, postawił ultimatum na podjęcie decyzji, czy dostosujemy się do proponowanych przez KE zmian w programie "Czyste powietrze". Ultimatum ze strony KE upłynęło 21 czerwca. "Oficjalna odpowiedź ministra Kwiecińskiego KE jest lakoniczna. Resort zaznacza w niej jedynie, że Polska jest zdeterminowana, by walczyć ze smogiem" - czytamy.

Koniec współpracy przy "Czystym powietrzu"

Program "Czyste powietrze", zaplanowany na 10 lat, jest wart ok. 35 mld euro. Zakłada wymianę 4 mln kopciuchów i docieplenie budynków. "Unia w najbliższej perspektywie finansowej 2021-27 zamierzała dołożyć Polsce miliardy euro na walkę ze smogiem i gotowa była też przekazać niewykorzystane środki z obecnej perspektywy. Bez tych pieniędzy programu nie uda się zrealizować" - pisze "Gazeta Wyborcza".

 

Źródło: GazetaWyborcza


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej