więcej


Polityka klimatyczna

Powstał program ochrony afrykańskich lasów (18957)

2015-10-05

Drukuj
galeria

Ghana. Fot. Luke and Kate Bosman, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

CAFI to nowa inicjatywa ONZ mająca ograniczyć deforestację w Afryce. Lasy tropikalne Czarnego Lądu są drugim co do wielkości leśnym rezerwuarem CO2 na świecie.

Pod koniec września, podczas 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poruszane były kwestie związane ze środowiskiem i zapobieganiem pogłębianiu się zmian klimatycznych. Przewodnicząca Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Helen Clark ogłosiła powstanie programu na rzecz ochrony lasów w Afryce.

Central African Forest Initiative (CAFI) jest międzynarodowym programem, który ma pomóc w we wdrożeniu koniecznych norm regulujących ochronę lasów, jak również zwiększyć liczbę inwestycji, które mają ją wspomóc. Zostanie utworzony fundusz, dzięki któremu zostaną pokryte niezbędne wydatki.

Projekt ma na celu spowolnienie nielegalnej wycinki lasów i przeciwdziałanie ich wypalania. Tym samym państwa, na których terenie rosną zagrożone lasy, przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Na programie skorzysta przede wszystkim sześć krajów: Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Gwinea Równikowa, Kamerun, Republika Konga i Republika Środkowoafrykańska. Wesprą je organizacje międzynarodowe, w tym Bank Światowy i UNDP.

Znaczenie Afryki

Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Afryka, a w szczególności jej środkowa część, stanowi drugi co do wielkości obszar lasów tropikalnych na świecie. Lasy te zajmują około 240 mln hektarów.

To w Afryce Środkowej skala deforestacji jest największa na kontynencie. Według FAO w ciągu ostatnich pięciu lat zostało tam wyciętych około 3,1 mln ha lasów.

Europa pomoże Afryce

CAFI wesprą kraje Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania, a także nienależąca do UE Norwegia. Norwegia jako pierwsza zobowiązała się do uczestnictwa w programie. Zamierza przeznaczyć na ten cel 42 mln euro do roku 2020.

CAFI będzie też jednym z tematów poruszonych na międzynarodowym Szczycie COP21. Odbędzie się on w grudniu br. w Paryżu.

Opracowanie, tytuł i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Źródło: Euractiv.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej