więcej


Polityka klimatyczna

„Polityka klimatyczna sukcesem Ministerstwa Środowiska” (19287)

2016-03-01

Drukuj

Wśród najważniejszych działań i sukcesów, które wymieniło Ministerstwo Środowiska w komunikacie z okazji 100 dni rządu, znajdziemy politykę klimatyczną i efekty szczytu klimatycznego COP21.

W podsumowaniu pierwszych 100 dni rządu Beaty Szydło Ministerstwo Środowiska do swoich sukcesów zalicza szczyt klimatyczny COP21, który odbył się w grudniu w Paryżu i na którym przyjęto nowe, globalne cele w zakresie walki ze zmianami klimatu.

Resort środowiska określa wynik COP21 jako „sukces negocjacyjny polskiej delegacji”.

– Naszej delegacji udało się przeforsować swe najważniejsze postulaty, a na dodatek stały się one jednymi z głównych punktów porozumienia klimatycznego wieńczącego szczyt. Porozumienia podpisanego przez niemal 200 państw i zgodnie uznawanego za duży sukces – informuje serwis prasowy Ministerstwa Środowiska.

W ślad za globalnym porozumieniem klimatycznym, przyjętym na COP21 w Paryżu, Polska ma ambicje, by stać się liderem w kreowaniu polityki klimatycznej. Ministerstwo zamierza w ramach tego planu pogodzić działania, mające na celu rozwój gospodarczy kraju z ochroną środowiska i zasadami circular economy, działaniami na rzecz ograniczenia smogu, zanieczyszczenia powietrza pyłami oraz doprowadzić do wcielenia w życie koncepcji pod hasłem „Polska wieś samowystarczalna energetycznie – czytamy w komunikacie resortu środowiska.

Resort środowiska wskazuje także na zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości UE unijnej decyzji z października 2014 r., przyspieszającej o dwa lata wprowadzenie tzw. rezerwy stabilności rynkowej w unijnym systemie handlu emisjami EU ETS.

Decyzja ta, której cel to doprowadzenie do dużego i szybkiego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2, była bardzo niekorzystna dla Polski – ocenia MŚ.

Ministerstwo Środowiska wśród swoich dotychczasowych działań i sukcesów podkreśla ponadto doprowadzenie do zakończenia procesu sądowego NFOŚiGW z Fundacją Lux Veritatis.

Państwu groziło w związku z tym procesem wypłacenie 40 mln zł odszkodowania. Jednak dzięki sprawności negocjacyjnej NFOŚiGW udało się zmniejszyć tę kwotę aż o 13,5 mln zł. W wyniku wypowiedzenia umowy z Lux Veritatis (zakończonego procesem sądowym) przez NFOŚiGW, w okresie rządów PO-PSL, doprowadzono do ogromnych strat ekologicznych (tysiące ton wyemitowanych pyłów i innych zanieczyszczeń na skutek opóźnienia realizacji inwestycji Fundacji Lux Veritatis) – zapewnia biuro prasowe resortu środowiska. 

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej